Türkiye, Rusya’dan sonra Avrupa’dan da buğday alacak

Bir zamanlar buğday ambarı olarak nitelendirilen Türkiye, AKP döneminde izlenen ekonomi politikaları nedeniyle hem tarım hem de hayvancılıkta adeta dibe vurdu. Artık ithal ettikleri eti yurttaşlara ‘müjde’ olarak veren iktidar temsilcileri, Rusya’dan sonra Avrupa’dan da buğday alacak. Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) yaklaşık 230 bin ton Avrupa menşei ekmeklik buğday alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı.

Türkiye, Rusya’dan sonra Avrupa’dan da buğday alacak

HABER MERKEZİ 

Ticaret kaynaklarının dün verdiği bilgiye göre, TMO kasım sonu ve aralık başı arasında yapılacak sevkiyata yönelik olarak her biri 10 bin ton tutarında ekmeklik buğday alımı için toplam 23 ayrı ihale açtı. TMO, alımların belirtilen miktarın yüzde 20 altında veya üzerinde olabileceğini kaydetti.

TMO geçtiğimiz ay 150 bin ton ekmeklik buğday alımı için ihale açmış, ticaret kaynakları Rus menşei ürünlerin ithal edileceğini açıklamıştı.

TMO ocak ayında da AB ülkelerinden 90 bin ton ekmeklik buğday alımı için ihale açmıştı. Türkiye ayrıca Sırbistan’dan beş bin ton et alımı için anlaşma yaptı.

1H

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER