Tobb Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu Afyonkarahisar’da (1)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına gireceğini kaydederek, “Hedefimiz Avrasya coğrafyasının bir numarası olmak” dedi.Afyonkarahisar...

Tobb Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu Afyonkarahisar’da (1)
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına gireceğini kaydederek, “Hedefimiz Avrasya coğrafyasının bir numarası olmak” dedi.

Afyonkarahisar Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Afyonkarahisar Müşterek Odalar ve Borsalar’ toplantısı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Hisarcıklıoğlu, Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek için odalar ve borsalara büyük görevler düştüğünü kaydetti. 2002 TOBB Genel Kurul toplantısında, Türkiye ekonomik krizde battı mı, iflas mı etti tartışmalarının yapıldığını ve ‘yatırımcıların Türkiye’den nasıl kaçarız’ dediklerini hatırlatan Başkan Hisarcıkoğlu şöyle konuştu:

“Ama biz o dönemde ‘umudunuzu yitirmeyin Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomi arasına girecek’ dedik. Hedef koyduk ve 2002 de dedik ki, ‘100 milyar dolar ihracata ulaşacağız, kriz varsa çara var’ ve şimdi yeni hedefimiz var. 10 Yıl sonra 2023 de Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokarak, Avrasya coğrafyasında ise bir numara olmak. Şuanda zor dönemde yapmış olduğumuz başarıyla beraber İtalya ile Çin arasındaki sanayi devi Türkiye haline geldi. En büyük ekonomik güç Türkiye haline geldi. Bunu hep beraber yaptık, sizler yaptınız."

BU KRİZDE TÜRK ÖZEL SEKTÖRÜ OLARAK 5 MİLYON KİŞİ İŞE ALDIK

Hisarcıklıoğlu, 2023’e geldiği zaman özellikle en fazla uluslararası müteahhidi çıkaran ülkenin Türkiye olacağını, aynı zamanda da en fazla taşıma yapan ülke haline geleceğini söyledi. Rıfat Hisarcıklıoğlu, “2002 de Çin’e ihracat dediğim zaman kimse inanmamıştı. Şimdi en fazla sanayi malını ihraç eder duruma geldik. 2023’te en fazla ülkeye, en fazla çeşitli malı Türkiye satacak, fiyatıyla değil de bunu kalitesiyle yapacak. Uluslararası yatırımcılar Türkiye'deki şirketlere ortak olmak için yarışacaklar. Bunu işaretleri gelmeye başladı. Tüm dünya krizdeyken sırf özel sektör olarak geçen yılki yatırımımız 150 milyar dolar. Bu ülkenin geleceğine yatırım yaptık. Bu krizde Türk özel sektörü olarak 5 milyon kişi işe aldık, hemen yanıbaşımzdaki Avrupa’da 6 milyon kişi işini kaybetti. Türk özel sektörü olarak 5 milyon kişi almışız. Artık inşallah bizi kimsenin tutacağına inanmıyorum, Yeter ki birliğimizi, beraberliğimiz bozmayalım. İçimizde, birliğimizi bozmazsak bizim bileğimizi kimsenin bükeceğine inanmıyorum” diye konuştu.

ÇİLE KAPISI OLAN GÜMRÜK KAPILARINDA BEKLEME SÜRESİNİ EN AZA İNDİRDİK

Türkiye’nin karayolu nakliyeciliği taşıma noktasında dünya ikincisi haline geldiğini ve ihracatın yüzde 50’sinin karayolu taşımacılığı ile yürütüldüğünü anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bugün ihracatımızın yüzde 50’sini karayoluyla yapıyoruz. Bu Türk nakliyecilik sektörüne bizim kefil olmamızla oldu. Yurt dışına çıkışlarda garantiyi biz veriyoruz. Biz verdiğimiz için bizim tırlarımız tüm Ortadoğu’da, Avrupa’da, Asya’da ve Kuzey Afrika’da cirit atar duruma geldi” dedi.

Geçmişte çile kapısı haline dönen gümrük kapılarının, 160 oda ve borsanın desteği ile modernize edildiğini kaydeden Başkan Hisarcıklıoğlu, “Gümrük kapılarındaki bekleme sürelerinin yarı yarıya düşmesinden dolayı Gümrük Ticaret Bakanlığının yapmış olduğu hesaplamaya göre, tam 410 milyon lira yıllık ihracat yapan her sektörün cebine giren para. Yıllık 410 milyon lira gümrük kapılarındaki bekleme süresi azaldı diye ceplerine giren para. İşte ne yapıyor Odalar Birliği, ne verdin ayda 5 misli geri veriyor” diye konuştu.

İSRAİL İLE FİLİSTİN ARASINDA TİCARİ ANLAŞMAZLIKLARI BİZ ÇÖZÜYORUZ

Konuşmasında, TOBB ile birlikte Türk sanayici ve iş adamının dünyada hatırı sayılır bir yere geldiğini ve İsrail ile Filistin arasından ticari anlaşmazlıkların çözümü için TOBB’un tavsiyeleri ile harekete edildiği örneğini veren Hisarcıklıoğlu "Bakın bugün dünyada en fazla anlaşamayan iki millet dediğimiz zaman İsraillerle Filistinlilerdir. Kendi aralarındaki ticaret anlaşmazlıklarının çözümü için bizim tavsiyemiz üzerine ortak tahkim merkezi kuruyorlar. Bunu nasıl yaptık biliyor musunuz sizlerin sayesinde yaptık. Bu başarıları birilikte yaptık” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER