Tanrıkulu: Madencilerin ücreti, asgari ücretin 3 katından az olmamalı

EKONOMİ- CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Dünya Madenciler Günü'nde, madenlerde çalışan işçilerin ücretlerinin, asgari ücretin 3 katından az olmaması konusunda kanun teklifi verdi.

Tanrıkulu: Madencilerin ücreti, asgari ücretin 3 katından az olmamalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla, madenlerde çalışan işçilerin ücretlerinin asgari ücretin 3 katından az olmaması konusunda Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdi.  

Tanrıkulu, "Madencilik sektöründe yeraltında çalışan işçilerin ücretinin asgari ücretin üç katından az olamaz" dediği kanun teklifinin gerekçesinde şunları belirtti: " Ülkemizde tek bir asgari ücret belirlenmekte olup, sektörlere ve bölgelere bir ayrım söz konusu değildir. Oysa farklı iş kollarında iş yükünün ağırlığından kaynaklanan adaletsizlikler oluşmaktadır. Yer altında çalışan maden işçileri diğer iş kollarına göre daha ağır şartlarda çalışmakta ve emeklerinin karşılığı olan ücreti alamamaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre 'ÇOK TEHLİKELİ' sınıfta yer alan taş kömürü ve linyit madenciliği sektörü için ayrı bir asgari ücret sistemi belirlenmesi gerekmektedir. Kanun teklifimiz ile yeraltında çalışan maden işçilerinin ücretlerinin, asgari ücretin üç katından az olamayacağı hüküm altına alınmış olacaktır."(MA)

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER