Palamut Olmayınca Hamsiye Yöneldiler

Denizlerde 1 Eylül itibariyle başlayan balık avı balıkçıları pek memnun etmedi.Bu günlerde ağlara takılan hamsi ile umutlandıklarını belirten balıkçılar, palamut avının ise erken bitmesinin şaşkınlığını yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda...

Palamut Olmayınca Hamsiye Yöneldiler
Denizlerde 1 Eylül itibariyle başlayan balık avı balıkçıları pek memnun etmedi.
Bu günlerde ağlara takılan hamsi ile umutlandıklarını belirten balıkçılar, palamut avının ise erken bitmesinin şaşkınlığını yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda Ekim ayında hamsi avına çıkmadıklarını ancak bu yıl palamut avının erken bitmesi ile mecbur kaldıklarını ifade eden balıkçılar, ekonomik olarak tutulan hamsi miktarının kendilerini tatmin etmediğini belirttiler.
Yaklaşık 25 yıldır balıkçılıkla uğraşan tekne sahiplerinden Olcay Kaya, bu yılki sezonu değerlendirirken en kötü Eylül ayı av sezonunu yaşadıklarını söyledi. Şu ana kadar umdukları av sezonunu yaşayamadıklarını, büyük umutlarla baktıkları palamut avcılığında ise hayal kırıklığı içinde olduklarını kaydeden Kaya, “25 yıldır denizlerdeyiz. Şu an için umduğumuzu bulamadık. Palamut avı bizde hayal kırıklığı uğrattı. Eylül ayı itibariyle kazanç sıfır diyebiliriz. Hamsi için hala umudumuz var. Bu yöndeki umudumuzu önümüzdeki günlerdeki hava şartları belirleyecek” dedi.
Bu günlerde hamsi avladıklarını bunun nedeni ise palamutun olmayışından kaynaklandığını belirten Kaya, “Hamsi konusunda daha önceki yıllarda kıyaslama yaptığımız zaman bu sezonu biraz daha canlı gözüküyor ancak bunun nedeni palamutun olmayışı ile de alakalı. Palamut olunca hamsiye bakmıyorduk yani hamsi avcılığı bu dönemde yapmıyorduk ama palamut olmayınca şartlar bizi böyle yönlendirdi. Bu sezon hamsi için yaz mevsiminde görülen işaretler iyi idi hatta mükemmel idi. Şu an için umduğumuzu bulamadık diyebiliriz. Ancak bu durum hava şartları ile alakalı. Bekliyoruz, zamanı gelince hamsi gelecek. Havalar böyle sıcak devam ederse olumsuz. Böyle olunca da erkenden doğuya doğru yani Gürcistan’a hareket ediyor. Dağınık olunca da av vermiyor. Hava soğuyunca bir araya geliyor o zaman avcılık oluyor biraz daha uzun sürüyor. Hamsinin kaderini hava şartları belirleyecek” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER