Orman Gülleri Arıcıları Çekiyor

Ordu’nun yüksek kesimlerinde açan mor ve sarı renkli orman güllerinden elde edilen ‘deli bal’ için kovanlarını orman güllerinin yakınlarına getiren arıcılar bal hasadına hazırlanıyor.Bölge insanı tarafından şifa kaynağı olarak bilinen...

Orman Gülleri Arıcıları Çekiyor
Ordu’nun yüksek kesimlerinde açan mor ve sarı renkli orman güllerinden elde edilen ‘deli bal’ için kovanlarını orman güllerinin yakınlarına getiren arıcılar bal hasadına hazırlanıyor.

Bölge insanı tarafından şifa kaynağı olarak bilinen deli balın kilosu 30 ile 50 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor.

Çambaşı Yaylası’na kovanlarını getiren arıcı Hasan Dağ, ‘deli bal’ için tüm koşulların uygun gittiğini haziran ayının son günlerinde sağım yapacağını söyledi. 10 yıldır deli bal için Çambaşı Yaylası’na geldiğini belirten Dağ, “Arıcılık mesleğini 30 yıldır yapıyorum. Burası deli bal için çok ideal bir yer. Deli bal çok faydalı ve aranan bir bal olduğu için buralardayım” dedi.

Kovanlarını Çambaşı Yaylası’na getireli 20 gün olduğunu ifade eden Dağ, “Orman gülünün çiçekleri solduğunda birkaç gün balın olgunlaşmasını bekliyoruz. Daha sonra olgunlaşan balı arıdan alarak sağımını yapıyoruz. Haziran ayının son günlerine kadar deli bal hasadını yapmayı düşünüyorum” diye konuştu.

Dağ, deli bal için tüm koşulların uygun gittiğini aktararak bal veriminden umutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Beldede çokça bulunan orman güllerine arıcıların deli bal için geldiğini ifade eden Yokuşdibi Belde Belediye Başkanı Yener Kaya, “Yaylamızda çok sayıda arıcı var. Arıcıların burada elde etiği deli bal çok kaliteli bir baldır. Aynı zamanda bu baldan fazlaca yenildiği zaman insan bayılabilir. Beldemizdeki arıcıların bu değerli balı elde etmeleri için elimizden gelen desteği kendilerine veriyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER