Merkez Bankası olağanüstü toplandı faiz artırdı

TL'de görülen sert kayıplarla gün içerisinde doların 5 liraya yaklaşması sonrası Merkez Bankası, akşam saatlerinde olağanüstü toplandı, faizi 16.5'e yükseltti.

Merkez Bankası olağanüstü toplandı faiz artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yakın dönem gelişmelerini değerlendirmek üzere toplandı. Merkez Bankası, bir süredir dolardaki yükselişe ve TL'deki hızlı değer kaybına seyirci kalmakla ve harekete geçmemekle eleştiriliyordu.

Merkez Bankası'nın olağanüstü toplantısından 300 baz puanlık faiz artışı geldi. PPK, geç likidite penceresini yüzde 13.5'ten yüzde 16.5'ye yükseltti.

Gün içerisinde yüzde 5 yükselişle 4.9270 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, PPK'nın toplandığı haberiyle sert bir dönüş yaptı. 4.57 seviyelerine kadar gerileyen kur, saat 19:35'te yüzde 1,5 kayıpla 4.58 seviyesinde yer aldı.

Merkez Bankası'ndan yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı: 

"Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER