Merkez Bankası'ndan faiz artışı

EKONOMİ-Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu'nun 625 baz puanlık faiz kararı sonrası dolar/TL 6.42'den 6.02 seviyesine indi, daha sonra 6.14 seviyesine geldi.

Merkez Bankası'ndan faiz artışı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, bugünkü toplantısında aldığı kararları açıkladı.

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizi yüzde 17.75'ten yüzde 24'e yükseltti. Böylece faizde 625 baz puan artış yapılmış oldu.

Dolar 6.43 seviyesinden kısa sürede 6.01 seviyesine doğru sert düşüş gösterdi. Daha sonra tekrar 6.14 seviyesine çıktı.

Para Kurulu Politikası sonrası yapılan açıklama şöyle:

"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

İLAVE SIKILAŞTIRMA MASADA

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

Dolar/TL'de Merkez'in kararından önce bugün görülen en düşük seviye 6,2990'dı.

Erdoğan, bugün Merkez Bankası'na dair yaptığı değerlendirmede, "Faiz konusunda hassasiyetim aynı, faiz sebeptir, enflasyon neticedir, tersini diyorsan bu işi bilmiyorsun. Ben diyorum ki bu yüksek faizi düşürelim, çalışalım düşürelim" diye konuşmuştu.

Kurun son dönemdeki düşüşünde Merkez Bankası'nın "para politikasında duruş yeniden şekillendirilecek" açıklaması etkili olmuştu.

Bloomberg HT'nin anketine katılan uzmanların medyan tahmini politika faizinin 400 baz puan artması yönündeydi. 

Çoğu uzman da Merkez Bankası'ndan yüksek montanlı faiz artışı bekliyordu. Beklentiyi karşılayacak bir faiz artışının dolardaki yükselişi frenleyeceği belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER