İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu'nun Ankara Temasları

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı ziyaret eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye’nin 2023 hedeflerine uygun olarak İzmir’in 2023 hedefleri için stratejik plan hazırlayacaklarını...

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu'nun Ankara Temasları
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı ziyaret eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye’nin 2023 hedeflerine uygun olarak İzmir’in 2023 hedefleri için stratejik plan hazırlayacaklarını belirtirken, iki bakandan EXPO 2020 için destek istedi. Babacan ve Çağlayan, EXPO 2020 için tüm güçleriyle çalıştıklarını belirtirken, İzmir’in böyle bir plan hazırlamasının çok yararlı olacağını söyledi.

İzmir Ticaret Odası’nın yeni yönetim kurulu, Ankara temasları kapsamında, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ardından, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı Başbakanlık’ta ziyaret etti. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ekonominin son derece iyi geliştiğini ve tüm dünyada örnek olduğunu belirtirken, Başbakan Yardımcısı Babacan ise “Biz sadece zemini hazırlıyoruz, engelleri kaldırıyoruz. O zemin üzerine binayı özel sektör yapıyor. Devletin yatırımları ve harcamalarının istihdamın üzerinde etkisi yok. Kamu harcamaları sonucunda kamuda istihdam artışı yıllık 70-80 bin kişi. Ama son bir yıldaki net istihdam artışı 1 milyon 200 bin kişi. Yani sizler yapıyorsunuz” dedi.

Demirtaş, Türkiye ekonomisinin olumlu gelişmelerinin yanı sıra hedefinin daha da büyük olduğunu kaydederek, “Şimdi hedef 2023, hedef büyük. Biz de yeni yönetim kurulu olarak, Türkiye'nin 2023 planlarına uyumlu olarak İzmir’in 2023 stratejik planını hazırlayacağız. Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine nasıl katkı koyarız onu ortaya koymak istiyoruz. Sektör sektör bunları çıkartacağız. Çünkü İzmir 100 milyar dolara ulaşamazsa, Türkiye 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşamaz. Planlamayı yapacağız. İnşallah o plan çıktığında kamuoyuna duyurulmasını birlikte yaparız” diye konuştu. Babacan da, böyle bir plan yapılmasının son derece olumlu olacağını söyledi.

"EXPO HER TEMASIMIZDA VAR"

Demirtaş, yaklaşan EXPO 2020 oylaması öncesinde tüm dünyada adaylar arasındaki safların netleşmeye başladığını belirterek, İzmir’in adaylığının daha çok desteklenmesini istedi. Demirtaş, “Geçtiğimiz EXPO 2015 adaylığımızda siz de Dışişleri Bakanıydınız; çok uğraşmıştınız ve konuyu çok iyi biliyorsunuz. Biz, Afrika ülkelerinin oyunu alırsak bu işte şanslı oluruz” şeklinde konuştu. Babacan ise, “EXPO için olanca hızımızla bastırıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'deydim. Orada 4-5 bakan ile görüştüm, hepsinden EXPO adaylığı için destek istedim. Zaten bizim Dışişleri Bakanımız her bakanın konuşmasına, EXPO ile ilgili destek notlarını koyuyor. Hangi ülkeden kim gelirse EXPO otomatik gündem maddesi. Söz yoksa söz almaya çalışıyoruz; söz verilmiş ise teşekkür edip bunu yazılı almaya çalışıyoruz. Zaten gündemimizde buna benzer üç konu var. 2015 - 2016 BM Güvenlik Konseyi Üyeliği, Olimpiyatlar ve EXPO 2020 var. Onlar için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, iş dünyasının en büyük sorunlarından birisi olan yeniden yapılandırma konusunda en büyük adımın, iki yıl önce Ali Babacan’ın öncülüğünde atıldığını aktararak, şunları kaydetti: “Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi barışını yaptınız. İlk açıklamayı Odamızda yapmıştınız. Şu anda 2 yıl geçti. Büyükçe bir bölüm üyemiz ödemelerini zorlansa da gerçekleştirdi. Bazı taksitleri de yasal ödememe hakkını kullanarak ödemedi. Ve geriye vergi borçlarının yarısı kaldı. Bu borçlar da bir yıl içinde ödenecek. Ancak üyelerimizden gelen yoğun talepler ile bu miktarın bu süre içerisinde ödenme imkansızlığı nedeniyle yeniden yapılandırma talepleri var. Yeniden yapılandırma talep ediyoruz.”

Yeniden yapılanmada bankalar ile bir formül ürettiğini belirterek, bunu Babacan'a ileten Demirtaş, bir diğer üyelerden gelen şikayetin de bankaların kredisini erken kapatmak isteyen iş adamlarından komisyon adı altında ceza gibi ücretler alması olduğunu söyledi.

Babacan ise, yeniden yapılandırmayla ilgili talebi inceleyeceklerini, ancak burada zamanında ödeme yapanların mağdur olmamasının, vergide uyumun bozulmamasının çok önemli olduğunu vurguladı. Babacan, kredi borçlarının kapatılması konusundaki şikayetlerle ilgili olarak da bir düzenleme yapacaklarını ve bunun üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

ÇAĞLAYAN: "EXPO İÇİN EN ÇOK ÇALIŞAN BAKANLARDAN BİRİYİM"

İzmir Ticaret Odası heyeti, Babacan'ın ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ı ziyaret etti. Ziyarette, hükümetin 2023 yılı için belirlediği büyük hedefler içinde 500 milyar dolar ihracat hedefi bulunduğunu ve bu hedefin yürütücülüğünün Ekonomi Bakanı Çağlayan tarafından yapıldığını hatırlatan Demirtaş, “Biz de bu hedefe destek vermek istiyoruz. Türkiye 2023 planlarına uygun olarak, İzmir 2023 stratejik planını hazırlayacağız. 500 milyar dolar ihracat hedefinde İzmir en az 100 milyar dolar katkı koymalı. Bu katkıyı sektör sektör nasıl sağlayacağımızı araştırıp ortaya koyacağız. Umarız bu planı sizin desteğiniz ve yönlendirmelerinizle hazırladıktan sonra kamuoyuna da birlikte açıklarız” şeklinde konuştu.

Demirtaş, Çağlayan'dan İzmir EXPO 2020 adaylığı için destek isterken, özellikle son yıllarda ticari ilişkilerin hızla geliştiği Afrika oylarının stratejik bir önemi olduğuna değindi.

Bakan Çağlayan’ı, daha önce İTOB Organize Bölgesi’nde ağırladıklarını ve o zaman Çağlayan’ın İTOB’da 100 fabrikaya ulaşılması halinde Başbakan'la birlikte gelme sözü verdiğini hatırlatan Demirtaş, “100 fabrikaya artık ulaştık. Sizi, Sayın Başbakanımızla birlikte İTOB’da ağırlayarak, Odamız ile İzmir Ekonomi Üniversitesi öncülüğünde kurulan İzmir Bilimpark Teknoloji Bölgesi’nin temelini birlikte atmak istiyoruz” dedi.

Bakan Çağlayan ise, Dış Ticaretten Sorumlu Bakan olarak görevi gereği kabinenin en fazla seyahat eden bakanlarından biri olduğunu belirterek, “Görevim gereği, neredeyse Dışişleri Bakanı kadar, hatta bazen daha fazla geziyorum. Gittiğim her yerde EXPO için destek istiyorum. EXPO için en çok çalışan bakanlardan biriyim. Afrika’ya odaklanma konusunda haklısınız. EXPO için Afrika’ya daha fazla eğileceğiz” ifadelerini kullandı.

500 milyar dolar ihracat hedefinde, Türkiye'nin dışa açılan kapısı olan İzmir’in büyük katkısını beklediklerini kaydeden Çağlayan, İzmir Ticaret Odası’nın böyle bir plan hazırlamasının çok önemli olduğunu, bu planın gerek hazırlanması, gerek kamuoyuyla paylaşılması ve uygulanması aşamasında her türlü desteği vereceklerini vurguladı. İTOB için verdiği sözü de çok iyi hatırladığını aktaran Bakan Çağlayan, sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdi 100 fabrikaya ulaşıldığını öğrenmekten büyük mutluluk duydum. İzmir Bilimpark da, İzmir’in gelişimine çok önemli katkı yapacaktır. İTOB’a birlikte gelmek ve Bilimpark’ın temelini atmak konusunu Sayın Başbakan'a aktaracağım ve geleceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER