Hisarcıklıoğlu Afyonkarahisar’da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar’ın gelecek 19 yıllık dönemde önüne hedefler koyması gerektiğini kaydederek, “2023’de mermer alışverişi 25 milyar dolara çıkacak. Afyon mermer...

Hisarcıklıoğlu Afyonkarahisar’da
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar’ın gelecek 19 yıllık dönemde önüne hedefler koyması gerektiğini kaydederek, “2023’de mermer alışverişi 25 milyar dolara çıkacak. Afyon mermer pazar payını yüzde 1,2’den yüzde 2’ye çıkarırsa 500 milyon dolar cepte” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Anemon Otel’de gerçekleştirilen Afyonkarahisar kent merkezi başta olmak üzere ilçelerdeki oda ve borsa başkanları ile birlikte yönetim kurulu üyelerinin katıldığı Afyonkarahisar Müşterek Odalar ve Borsalar toplantısına katıldı. Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, Türkiye’deki oda ve borsalarda yapılan seçimler arasında en demokratik olanlarının Afyonkarahisar’da yapıldığını söyledi. Yerel ve genel seçimlerden sonra en fazla oy oranının TOBB’da olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Emanetiniz sorumluluğumuz çok büyük, 4 yıl içinde Afyon’un ekonomisini siz belirleyecek ve temsil edeceksiniz sorunlara çözümler arayacaksınız” dedi.

TOBB olarak hizmet kapasitesini artırdıkları gibi aynı zamanda, hizmetin standartını yükselttiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye’de 365 oda ve borsam var. Bu dönemde benim için küçük büyük ayrımı yok. Hepimiz kardeşiz, birlikte olmazsak hiç bir şey olmaz. Türkiye’yi gezdiğimizde hizmet kalitesini artırmak için hizmet binalarının kalitesinin artırılması gerektiğini gördük ve bu kapsamda 233 oda ve borsa yeni hizmet binasına taşındı, 132’sinin ise mevcut binalarını modernize ettirdik. 355 odamız İngilizce konuşuyor, AB projesi yapıyor, geçen yıl 400 milyar liralık hibe proje almış iline ilçesine hizmet eder noktaya gelmiştir”

10 IRAK DAHA BULMALIYIZ

Konuşmasında, Afyonkarahisar ekonomisinin önüne hedefler koyması gerektiğini kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, kentin lokomotif sektörleri arasında yer alan mermer ve yumurtacılık sektörünün ihracattaki yüzde 1.2’lik payını yüde 2’ye çıkarması gerektiğini vurguladı.

Afyonkarahisar’ın önümüzdeki 10 yıl içinde bir milyar dolarlık ihracat hedefini önüne koyması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Afyonkarahisar 2002’de 55 milyon dolarlık ihracatını 2012’de 314 milyon dolara çıkarttı. Bir milyar dolarlık ihracata hedefi koymak gerekiyor. Afyon mermerden 110 milyon dolar pay alıyor. 2023’de mermer alışverişi 25 milyar dolara çıkacak. Afyon pazar payı yüzde 1,2’den yüzde 2’ye çıkarda 500 milyon dolar cepte. Diğer sektör olan yumurtacılık sektöründe Afyon‘dan Irak’a 40 milyon dolarlık yumurta ihracatı var. 10 tane Irak daha bulacağız. 10 yılda bu rakamı 400 milyon dolar. Diğer bir yandan turizm, en önemli girdilerin başında termal yatırımlar gelecek. Geçen yıl kente 150 bin turist gelmiş, ama Afyon’da 500 bin turisti ağırlayacak bir yapıya ulaşmamız lazım, harcanan her bir doların terziye, manava, esnafa katkısı olur."

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER