Hayatımız 'bedel' ödemekle geçiyor

EKONOMİ-Yurttaşın ödediği her faturada en az iki üç kalem 'bedel' ücreti var. Su faturasında üç, elektrik faturasında altı çeşit bedel bulunuyor.

Hayatımız 'bedel' ödemekle geçiyor

Yurttaşların ödediği elektrik, su, doğalgaz faturalarında atık su bedeli, dağıtım bedeli, bağlantı bedeli, güvence bedeli, okuma bedeli, açma kapama bedeli, TRT bedeli gibi pek çok kalem yer alıyor.

Su tüketim bedeli, atık su bedeli, dağıtım bedeli, bağlantı bedeli, güvence bedeli, okuma bedeli, açma kapama bedeli, TRT bedeli gibi kalemlerle birlikte hayatımız "bedel" oldu. Ödenen her faturada en az iki üç kalem de "bedel" ücreti bulunuyor.

Faturaları kabartan bu bedellere son olarak "poşet bedeli" de eklendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılan düzenleme ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren her poşet için 25 kuruş "poşet bedeli" ödenmeye başladı. Telefonlar için de yıllardır "telsiz kullanım bedeli" ödeniyor. Su faturalarında üç çeşit, elektrik faturalarında ise altı çeşit bedel var.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Yurttaşların ödedi faturalara yansıtılan bedellerin bazıları şöyle:

ELEKTRİK: 

Elektrik faturalarında, elektriğin santrallerdeki üretim maliyetine denk gelen elektrik birim enerji fiyatının dışında dağıtım bedeli, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun gelirlerinin büyük bir kalemini oluşturan TRT bedeli, gelirin belediyelere aktarıldığı belediye tüketim bedeli, sayaç okuma bedeli, açma-kapama bedeli ve sayaç bedeli yer alıyor.

DOĞALGAZ: 

Doğalgaz faturalarında ise abone bağlantı bedeli, doğalgazı kullanıma kapanan abonelerden alınan kesme-açma bedeli, sayaç bakım ve kalibrasyon bedeli, usulsüz kullanım bedeli, tüketicinin borcunu ödememe riskine karşı bir kereye mahsus güvence bedeli var.

SU BEDELLERİ: 

Su faturalarında da vatandaş tam üç farklı bedel ödüyor. Bunlar arasında bakım bedeli, sayaç okuma bedeli ve çevre tüketim bedeli bulunuyor.

TELEFON VE UÇAK: 

Yurttaşlar telekomünikasyon hizmeti için telsiz kullanım bedeli ödüyor. Seyahatte havayolunu tercih edenler de uçak bilet fiyatları içinde havaalanı vergisi ve hizmet bedeli ödüyor. Ev telefonu ve interneti borcundan dolayı kapatıldıktan sonra tekrar hizmete açılan kullanıcılar da 25 TL açma bedeli ödüyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER