Erdoğan: Tank palet fabrikası BMC'ye devrediliyor

EKONOMİ-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BMC Sakarya Karasu Üretim ve Teknoloji Üssü Temel Atma, Pınarbaşı Fabrika İleri Teknoloji Üretim Hattı Hizmete Alım ve BMC Power İlk Yerli ve Milli Motor Çalıştırma Ortak Töreni’nde konuştu.

Erdoğan: Tank palet fabrikası BMC'ye devrediliyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sakarya'daki askeri tank palet fabrikasının satılmasının söz konusu olmadığını öne sürerek, "Burada yapılan özelleştirme değildir. İşletme hakkının belli şartlar, belli kısıtlamalar dahilinde BMC'ye devredilmesidir" açıklamasında bulundu. Özelleştirme karşıtı eylem yapan işçilere de "Arifiye'deki yanlış içine girenlere de sesleniyorum" diyen Erdoğan "Zaten Sakaryalı da bunu affetmez" ifadesini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hafta içi dile getirdiği kenevir üretimine ilişkin, “Bize afyon ekimini yasaklayanlar, kendileri cayır cayır afyon ekiyordu. Şimdi diyorum ki biz yeniden bir kenevir ekimi süreci başlatalım. Kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydaları olacağını göreceğiz. Bu süreci başlatacağız” dedi. Sakarya’daki askeri tank palet fabrikasının özelleştirme sürecine ilişkin de “Özelleştirme değil, işletme hakkının devri” yanıtını verdi.

Sakarya’nın Karasu ilçesinde ‘BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması’na katılan Erdoğan’ın konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

HEPSİNE İNAT YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Ne dediler, ‘Türkiye battı, bitti, yatırımlar, üretim durdu.’ Hepsine inat yatırımlarda da üretimler de devam ediyor. Bu ülkeyi hazmedemeyenler, ülkenin duruşuna katlanamayanlar isteseniz de istemeseniz de bu millet bu ülke dimdik ayaktadır. Ve dimdik ayakta olarak yoluna devam edecektir. Burada Katar-Türkiye (askeri tank palet fabrikasının devri) işbirliği var. Bu işbirliği kazan-kazan prensibine göre geleceğe yönelik örnek bir adımdır. Tank fabrikası, zırhlı araç ve askeri kamyon fabrikası, ticari kamyon fabrikası, hızlı tren ve metro fabrikası gibi pek çok üretim hattı bulunuyor. Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşacak tüm etapları faaliyete geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. Türkiye-Katar işbirliği güçlenmeye devam edecektir. 15 Temmuz darbe girişiminden ağustos ayında yaşanan kur saldırılarına kadar hemen her konuda Katarlı kardeşlerimizin ülkemizle sergilediği dayanışmayı asla unutmadık, unutmayacağız. Bundan sonra da savunma sanayinden ticarete, turizmden enerjiye kadar Türkiye-Katar iş birliği güçlenmeye devam edecektir.

ASKERİ KAPASİTE GÜÇLÜ OLMA ZORUNDA

İçinde yaşadığımız çalkantılı süreçte kimi toplumlar para gücüyle emniyet alabileceklerine inanabilir. Ama bizim sorumluluklarımız itibariyle böyle bir hakkımız ihtimalimiz yoktur. Türkiye askeri kapasitesiyle siyasi, ekonomik ve diplomatik olarak güçlü olmak zorundadır. Caydırıcılığımızın da teknolojiyle beraber çok daha ileri seviyeye gelmeli. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

ORTAKLARIMIZ YARI YOLDA BIRAKTI

Birilerine bunu bırakamayız. Biz dışa bağımlılığın acısını çok çekmiş bir milletiz. Bunu enson Kıbrıs’ta yaşadık. Ortaklarımız bizi yarı yolda bıraktılar. Muhabere sistemlerimiz çöktü. Ortaklarımız telsizleri susturdu. Ama biz onlardan kurtulduk. Kendi telsizimizi kendimiz yapıyoruz. Şimdi de aynı oyunlar oynanıyor. Suriye’de… Şimdi bu oyunları oynayanlar şunu bilmeli ki kullandıkları enstrümanlar yanlış enstrümanlar. Bu yanlış enstrümanlar onları aldatıyorlar ama bizi aldatamayacaklar.

KENEVİR EKİMİ

Bize afyon ekimini yasaklayanlar, kendileri cayır cayır afyon ekiyordu. Şimdi diyorum ki biz yeniden bir kenevir ekimi süreci başlatalım. Kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydaları olacağını göreceğiz. Bu süreci başlatacağız. Buradaki amacın sadece askeri açıdan değil ekonomik alanda da dışarı bağımlı kılmak olduğu açıktır.

TANK PALET FABRİKASI

Ülkemizin savunma sanayini on yıllardır yabancıya mahkum edenler şimdi utanmadan bizim politikalarımızı eleştiriyorlar. Bu provokasyonun başını adı ana muhalefet ama ana muhalefetten başka ne derseniz var, CHP çekiyor. Tank palet fabrikasında çalışan kardeşlerim başta olmak üzere kimsenin CHP’nin yalanlarına itibar etmediğini biliyorum. Öncelikle fabrikamızın satılması yalanını uydurdular, kesinlikle söz konusu değil. Buna inananlara üzülüyorum. Kusura bakmasınlar Tayyip Erdoğan böyle bir yola bugüne kadar tevessül etmemiştir, bundan sonra da etmez. Bu CHP zihniyeti neyin satılacağını neyin işletmeye alınacağını anlamaz. Mevcut personelin tasfiyesi, işinden, aşından ekmeğinden edilmesi asla söz konusu değildir. Burada yapılan iş özelleştirme değildir. İşletme hakkının belli şartlar, belli kısıtlamalar dahilinde BMC’ye devridir. Burada 40-50 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

SEKA’YI ÖZELLEŞTİRDİK, PERSONELİ BELEDİYEYE KAYDIRDIK

Arifiye’deki yanlış içine girenlere de (özelleştirme karşıtı eylem yapan işçiler) sesleniyorum. Zaten Sakaryalı da bunu affetmez. Burada çalışan arkadaşlarımızın özlük haklarında bir eksilme olmayacaktır. Aldığımız kararın gayesi, fabrikanın üretkenliğini ve gücünü artırmaktır. Oradaki fabrikanın mülkiyeti devlete aittir ve öyle kalacak. SEKA kağıt fabrikasını özelleştirdik. Çalışanları Kocaeli Belediyesinde istihdam ettik. Oranın arazisi de bir nevi millet bahçesi haline geldi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER