Enerji Bakanı Yıldız'ın Açıklamaları (1)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Nükleer santrallerin devreye girmesiyle beraber bugünkü rakamlarla toplam (yıllık) 7.2 milyar dolarlık bir doğalgaz ithalatını kesmiş olacağız. Bu, ciddi ve Türkiye'nin 3 yıldaki doğalgaz...

Enerji Bakanı Yıldız'ın Açıklamaları (1)
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Nükleer santrallerin devreye girmesiyle beraber bugünkü rakamlarla toplam (yıllık) 7.2 milyar dolarlık bir doğalgaz ithalatını kesmiş olacağız. Bu, ciddi ve Türkiye'nin 3 yıldaki doğalgaz ithalatına karşılık gelen bir rakam" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Lokali'nde (TPAO) enerji ile ilgili gündemdeki konuları değerlendirdi. Yıldız, yaptığı konuşmada; insan kaynakları, mühendislik, teknik elemanlar ve nükleerin bir kültür açısından yerleşmesi açısından önümüzdeki 10 yılın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Nükleer santrallerle elektrik üretiminde blok bir üretimin olacağını belirten Yıldız, "Sanayileşmeyle alakalı 500 bin adetten daha fazla parça üretilecek. Bir sanayi oluşması gerekiyor. Bundan yalnızca bir şehir değil üretim yapabilen birçok şehrimiz bunu yapacaktır. Katalog firma oluşturacağız, bunlarda kimler ne üretiyorsa proje şirketiyle bir araya getireceğiz. Proje şirketiyle oluşturduğu yapıyı olabildiğince ne kadar üretebiliyorsak o kadarını yerli üretimden yapmayı planlıyoruz" dedi. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok büyük bir sıçrama olacağına dikkati çeken Yıldız, sanayicilerin alt yapılarını buna uygun olarak kurması gerektiğine işaret etti.

Yıldız, "Sürekli şikayet ettiğimiz ve şikayet etmekte haklı olduğumuz doğalgaz ithalatıyla alakalı rakamları düşürmüş olacağız. Yalnızca iki nükleer santralin devreye girmesiyle beraber bugünkü rakamlarla toplam (yıllık) 7.2 milyar dolarlık bir doğalgaz ithalatını kesmiş olacağız. Bu ciddi ve önemli bir rakam. Türkiye'nin 3 yıldaki doğalgaz ithalatına karşılık gelen bir rakam" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER