Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar: "bmc Markası Yaşatılmalı"

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, BMC gibi stratejik ve yerli marka olan bir değerin yaşatılması gerektiğini söyledi.BMC’nin yaşamış olduğu sıkıntılı sürecin ardından TMSF tarafından el konulmasının...

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar:
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, BMC gibi stratejik ve yerli marka olan bir değerin yaşatılması gerektiğini söyledi.

BMC’nin yaşamış olduğu sıkıntılı sürecin ardından TMSF tarafından el konulmasının üzüntü verici olduğunu belirten Yorgancılar, "BMC gibi stratejik ve yerli marka olan bir değeri harcamayalım. Üretime devam ettirelim” dedi.

Belediyelerin toplu taşıma araçları, hafif ticari araçlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “kirpi” olarak bilinen zırhlı araçlarına kadar katma değer üretimine çok önemli katkısı olan yüzde 100 yerli BMC’nin bu şekliyle değerlendirilmesine gönlünün razı olmadığını ifade eden Yorgancılar, bu konuda hassasiyet beklediklerini belirtti. Yorgancılar, “Çok değerli Bakanımız Sayın Çağlayan’dan istirham ediyoruz, yerlileştirme kampanyalarında BMC’yi gözardı etmeyelim. Yüzde 100 yerli sermayeli ticari araç üreticisi BMC’nin üretimden çekilmesine müsaade edilmemelidir. Gerekirse, TMSF’nin işletiminde üretimine devam etmelidir” diye konuştu.

2 bin 500 çalışanı, yan sanayisi ile dolaylı olarak yaklaşık 40 bin kişiye istihdam sağlayan BMC’nin sorunlarını çözmesi için elinden gelen tüm gayreti gösterdiğini anlatan Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son olarak bizzat Mehmet Emin Karamehmet'le görüştüm. Ancak bizim de yapacaklarımız oldukça sınırlı. Bizler BMC’yi herhangi bir firma olarak görmüyoruz, öyle görülmesini de istemiyoruz. Savunma sanayinin en büyük tedarikçilerinden olan, İzmir ve Ege Bölgesi'nde yan sanayi firmaları ile etki alanı oldukça fazla olan böyle bir fabrikanın yaşatılması noktasında gereken duyarlılık gösterilmemiştir. BMC markası yaşatılmalıdır. Böyle bir değer, böyle bir kazanım heba edilmemelidir”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER