Dolar yeniden 5.30'un üzerinde

EKONOMİ-Trump'ın 'İran'la iş yapan, ABD ile yapamayacak' tweet'inin ardından dolar yeniden yükseldi.

Dolar yeniden 5.30'un üzerinde

Türk Lirası'nda negatif ayrışma ve sert dalgalanma devam ediyor. Bir ara 5.18 seviyelerine doğru gerileyen dolar/TL yeniden 5.30'un üzerine çıkarak, 5.31'li seviyelere yükseldi. 

Türkiye-ABD ilişkilerinde baş gösteren gerginlik ve dün başlayan İran ambargosu başta olmak üzere son dönemde yaşanan diplomatik stres, TL’nin dolar ve euro karşısında negatif ayrışmasını körüklüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yaptırım kararıyla ilgili açıklamada bulundu. Trump, "İran'la iş yapan ABD'yle yapamayacak" dedi. Bu açıklamanın ardından dolar tekrar artışa geçti.

Twitter'dan açıklama yapan Trump, "İran'a yönelik yaptırımlar resmen yürürlüğe girdi. Bunlar bugüne kadar uygulanan en can yakıcı yaptırımlar ve kasımda başka bir seviyeye ulaşacak. İran'la iş yapan, ABD ile yapamayacak. Dünya barışı istiyorum, daha azını değil" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Merkez Bankası, dolardaki yükselişlerin önüne geçmek amacıyla dün zorunlu karşılıklara ilişkin değişiklik yaptı. Buna göre, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırını yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürdü. Bu değişiklik ile yaklaşık 2.2 milyar dolar bankaların kullanımına geçecek.

Karar sonrası dolar/TL paritesinde hafif düşüşler olsa da, bu düşüşler kalıcı olmadı ve kur gece yarısı uluslararası piyasada 5.4223’e kadar yükseldi. 

Bugünse döviz kurlarında dalgalı seyir devam ediyor. ABD ile ön mutabakat sağlandığına ve iki gün içinde bu ülkeye bir heyetin gideceği iddialarının yer aldığı haberler ile birlikte kur 5.18 seviyelerine geriledi. Ancak geri çekilme sınırlı kaldı ve kur yeniden yükselişe geçti. 

5.35 seviyesine kadar çıkan dolar/TL'de 5.30'un üzerinde işlemler devam ediyor. Euro/TL ise 6.16 seviyelerinde.

DALGALANMALAR ER GEÇ DURULACAK

Dövizdeki yükseliş sonrası AKP'den de bir açıklama geldi. AKParti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin siyasi istikrarı ve geleceğe dönük somut hedefleri olan bir ülke olduğunu belirterek, "Son dönemlerde finansal piyasalarda yaşanan ve ekonomik temellerle izah edilemeyecek dalgalanmalar er geç durulacaktır" dedi.

Twitter üzerinden değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, "İthalatı ikame edici projelerin yanı sıra daha çok mal ve hizmet ihracatı ile cari açığı azaltarak sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek, kaynak çeşitlendirmesine de giderek finansal spekülasyonlara karşı bünyemizi güçlendireceğiz" dedi.

Yılmaz, "Hükümetimizin ve kurumlarımızın serin kanlı ve akılcı politikaları, bütçe disiplinimiz, reform programlarımız ve moral değerlerimizi koruma yoluyla dönemsel dalgalanmaları aşacağız" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER