Dolar 5’e göz dikti

TL'de değer kaybı artan ivmeyle bugün de sürüyor. Bugün erken saatlerde 4.44-4.47'de dalgalanan kur öğlen saatlerinde yüzde 1'in üzerinde artışla 4.50'yi aştı.

Dolar 5’e göz dikti

EKONOMİ-Dolar/TL, iç ve dış dinamiklere bağlı olarak yeni rekorlar kırıyor.

Bugün erken saatlerde dolar/TL, 4.44-4.47'de dalgalanan kur öğlen saatlerinde yüzde 1'in üzerinde artışla 4.50'yi aşarak tarihi zirveyi gördü. 

Dolar/TL dün 4.4752 seviyesini görerek tarihi zirveyi test ederken, euro da 5.30 ile zirve seviyeye yükselmişti. 

Euro 5.28'den 5.3233'e yükselerek rekor tazeledi, sterlin yüzde 0.9 artışla 6.06'da, dolar endeksi ise yatay seyirle 93 seviyelerinde seyrediyor.

Gelişen ülke piyasa para birimlerinin neredeyse tamamı da dün dolar karşısında değer kaybetti. Küresel etkilerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın para politikasına ilişkin mesajları da doların Lira karşısında yükselişinde etkili oldu. TL, bu yıl dolar karşısında yüzde 15'e yakın değer kaybederek gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybedenlerden biri durumunda.

Tahvil getirilerindeki yükseliş ABD'de faiz artırımlarının hızlanarak küresel talebin sınırlanacağı endişelerini beraberinde getirirken, içeride Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyon dinamiklerindeki yeni bozulmaları engellemek adına atabileceği adımlar izleniyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Küresel piyasalardaki gelişmekte olan ülkelere yönelik endişeler ve fon çıkışları son dönemde hiç olmadığı kadar kuvvetli. Benzer ülkelere baktığımızda emtia gelirleri sayesinde dış finansmana Türkiye kadar bağımlı bir ülke de yok diyebiliriz. Bu gelişmeler Türk piyasalarını satışlara açık bırakıyor. Siyasilerin düşük faiz söylemleri de bu baskıyı artırıyor" dedi ve ekledi: "Bunu engellemek adına ise piyasalar TCMB'nin ne zaman ve ne yapacağına odaklanmış durumda. Görünüşe göre 7 Haziran'ı beklemeden bir faiz artışına doğru gidiyoruz. Öncesinde belki TCMB reeskontların ödemelerine ilişkin kolaylıklar gibi birkaç likidite adımı daha deneyebilir."

Bankacılar TCMB'nin de yakından izlediği bir aylık zımmi oynaklığın 20 olan değerinin de üzerine çıkarak geçen yılın Ocak ayından sonraki en yüksek seviyesine seyretmesi sonrası TCMB'nin yeni bir adıma gittikçe yaklaştığını öngörüyorlar.

Bugün piyasalarda ABD verileri ve Halkbank yetkilisi Hakan Atilla'nın ABD'de bugün gerçekleşecek dava süreci izleniyor.

Mart ayında sanayi üretimi yıllık olarak yüzde 7,6 artış kaydetti. Aylık bazda artış ise yüzde 0,2 olarak gerçekleşti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER