Cepten sağlık harcaması 16 yılda yüzde 739 arttı

EKONOMİ-CHP’li Burhanettin Bulut’a göre, 2002 yılında 284 TL olan kişi başına cepten yapılan sağlık harcamaları 16 yılda yüzde 739 arttı.

Cepten sağlık harcaması 16 yılda yüzde 739 arttı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kişi başına düşen cepten yapılan sağlık harcamalarını Meclis gündemine taşıdı. 

Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, toplumun kaliteli sağlık hizmetine ücretsiz ve kolay erişiminin, sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun bir biçimde örgütlenmesinin devletin sorumluluğunda olduğunu belirtti.  

Sağlıkta Dönüşüm Programı adı altında uygulanan politikalarla sağlığın Anayasal bir hak olmaktan çıktığını, ticari bir alan haline geldiğini ifade eden Bulut, iktidarın hastane-hasta ilişkisini şirket-müşteri düzeyine getirdiğini kaydetti. 

VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKAN PARA YÜZDE 739 ARTTI

Türkiye’nin en temel sorunlarının başında cepten yapılan sağlık harcamaları olduğunu kaydeden Bulut, kişi başına düşen cepten yapılan sağlık harcamalarının 16 yılda yüzde 739 arttığı bilgisini aktardı.

Bulut’un TÜİK verilerine dayanarak aktardığına göre, verdiği bilgiye göre, 2002’de kişi başı sağlık harcaması 284 lirayken, 2018’de bu rakam 2100 TL oldu. 

ÜCRETSİZ SAĞLIK İÇİN NE YAPACAKSINIZ?

Şehir hastaneleri gibi yüksek meblağlı projelerin maliyetinin de vatandaşın sırtına yüklendiğini kaydeden Bulut, Sağlık Bakanı Koca’ya “Kişi başına cepten sağlık harcaması belirlenirken hangi kriterler baz alınmaktadır? Vatandaşın sağlık hakkı için ödediği paraların her geçen yıl yükselmesinin nedeni nedir?” sorularını yöneltti. Bulut, şehir hastanelerinin toplam maliyetinin açıklanmasını da isterken, “Vatandaşın Anayasal hakkı olan sağlığa ücretsiz olarak erişmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER