Btso Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ihracata dayalı bir büyüme modeli ile ulaşmak istediğini belirterek, “İhracatımızın yüzde 95’inden fazlası sanayi ürünlerinden...

Btso Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ihracata dayalı bir büyüme modeli ile ulaşmak istediğini belirterek, “İhracatımızın yüzde 95’inden fazlası sanayi ürünlerinden oluşmaktadır. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak sanayideki dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız” dedi.

İbrahim Burkay, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın inşaat sektöründe kolay para kazanmanın önüne geçmek için İmar Kanunu’nun ele alınması ve sanayinin milli gelirden aldığı payın artırılması gerektiği konusundaki açıklamalarını değerlendirdi. Burkay, inşaat sektörünün birçok sektörü tetikleyen bir yapıda olduğunu ve Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında bulunduğunu ifade etti. Türkiye’nin 2023 yılında ihracatını 500 milyar dolara, kişi başına düşen gelirini de 25 bin dolara yükselterek dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğini anlatan Burkay, bunun da ihracata dayalı bir büyüme modeliyle gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Türkiye’de ihracatın yüzde 95’ten fazlasının sanayi ürünlerinden oluştuğuna dikkat çeken Başkan Burkay, dünyada yoğun bir rekabetin yaşandığını belirterek, “Yüksek katma değerli üretim modeline geçme mecburiyetimiz var. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak üretimde orta düşük teknolojiden orta yüksek ve ileri teknolojiye dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız” diye konuştu.

İbrahim Burkay, son 7 yılda sanayide faaliyet gösteren firmalardan hizmet sektörüne geçişler yaşandığını, buna karşılık hizmet sektöründen sanayiye geçişlerin sınırlı olduğunu dile getirdi. Kalkınmanın yolunun ileri teknoloji üreten sanayi sektöründen geçtiğini vurgulayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Bursa’nın Türkiye’nin kalkınmasında önemli bir aktör olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER