Bolton Türkiye'den ayrıldı, dolar 5.47'yi geçti

EKONOMİ-Türk Lirası, Erdoğan'ın ABD ile ilgili açıklamalarının ardından 5.47 seviyelerine yükseldi.

Bolton Türkiye'den ayrıldı, dolar 5.47'yi geçti

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye'den ayrıldı. Dün gece saatlerinde Ankara'ya gelen Bolton ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bugün sabah saatlerinden bir araya geldi. İkili arasındaki görüşme 2 saat 10 dakika sürdü.

Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında ABD'ye yönelik olarak yaptığı konuşmanın ABD ile ilişkilerin tekrar bozulabileceği endişesi yaratmasıyla yönünü yukarı çevirerek 5.47 seviyesini aştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Türkiye ziyareti nedeniyle TL dünden bu yana baskı altındaydı. Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan, bu sabah ilk işlemlerde 5.3850/5.3950, Erdoğan'ın konuşması öncesinde ise 5.42 seviyesinde olan dolar/TL, 5.4770 seviyesine kadar yükseldikten sonra 5.46-5.47 seviyesinde bulunuyor.

ERDOĞAN'IN KONUŞMASI ENDİŞE YARATTI

Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, "ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un İsrail'den verdiği mesajı kabul etmemiz, bunu yutmamız mümkün değil... Bolton bu konuyla ilgili ciddi bir yanlış yapmıştır... Bu noktada bizim asla taviz vermemiz mümkün değil" dedi.

Erdoğan, "Suriye'ye bir askeri harekat için hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık... Çok yakında bu örgütleri etkisiz hale getirmek için harekete geçeceğiz" dedi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, Bolton'un muhatabının Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın olduğunu belirterek, kendisinin Bolton ile görüşmemesini bir tepki olarak değerlendirmemek gerektiğini söyledi.

ABD İLE FİKİR AYRILIĞI ALGISI DOLARI YUKARI TETİKLEDİ

Bir bankacı, "Bolton'un İsrail'de yaptığı açıklamalar zaten piyasada negatif algılanmıştı. Erdoğan'ın bugünkü açıklamalarının ardından ise ABD ile fikir ayrılığı olabileceği algısı kurda yukarı hareketi tetikledi. Diğer taraftan gelişmekte olan ülke para piyasalarında da olumsuz bir hava var, Cuma günü Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları sonrası bir ralli olmuştu, sanki o geri veriliyor" dedi.

Başka bir bankacı ise "Genel olarak sınıra ilişkin yapılan açıklamalar TL üzerinde korku satışı yaratıyor. Gelişmekte olan piyasalardaki bozulma da denk geldi. ABD ile ilişkilerin bozulma riski daha sert fiyatlama yaratır" dedi.

ABD'nin Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis, Bolton'un Kalın ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı. Marquis ayrıca Bolton ve Kalın'ın diyalog için daha fazla meseleyi belirlediğini ve ABD'nin askeri istişarelerin bugün devam etmesini beklediğini ifade etti.

Bolton, Pazar günü İsrail'de yaptığı bir açıklamada ABD'nin Suriye'den çekilmesi için yeni bir şart ortaya sürerek Türkiye'den ABD'nin Suriye'deki Kürt müttefiklerini korumayı kabul etmesini istemişti.

Türkiye'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi üç günden bu yana ilk kez yükselerek 14 baz puan arttı ve yüzde 16.68 oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER