Ato Başkanı Bezci, Gezi Mağduru Kızılay Esnafını Ziyaret Etti

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, İstanbul Gezi Parkı’nda başlayan ve Ankara’ya yayılan eylemler nedeniyle mağdur olan Ankara esnafını ziyaret etti. Olayların sokak kavgasına dönmesinin kimseye yarar sağlamayacağına...

Ato Başkanı Bezci, Gezi Mağduru Kızılay Esnafını Ziyaret Etti
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, İstanbul Gezi Parkı’nda başlayan ve Ankara’ya yayılan eylemler nedeniyle mağdur olan Ankara esnafını ziyaret etti. Olayların sokak kavgasına dönmesinin kimseye yarar sağlamayacağına dikkat çeken Bezci, “Allah bir daha bu millete 12 Eylül’deki gibi sokak kavgaları yaşatmasın” dedi.

ATO Başkanı Bezci, Kızılay’da bir mağazada Kızılay, Atatürk Bulvarı, Tunalı Hilmi Caddesi, İzmir Caddesi, Sıhhiye, Metro altı ve civardaki esnaf temsilcilerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik grupla bir görüşme yaptı. Esnaf temsilcilerinin tek tek şikayetlerini dinleyen Bezci, hak arama diye başlayan eylemin marjinal grupların etkisiyle sokak kavgasına dönüşmesinin endişe verici olduğunu ifade etti.

“ESNAFIN HAKKINA DA SAYGI GÖSTERİLSİN”

Türkiye’nin 12 Eylül döneminde sokak kavgalarına tanık olduğunu hatırlatan Bezci, “12 Eylül döneminde ben üniversiteyi gece okuyor olduğum halde boykotlardan dolayı 1,5 yıl boyunca okula gidemedim ve geç mezun oldum. O dönemde yaşananlar benim hayatımın 1,5 yılını kaybetmeme yol açtı. Bugün yaşananlar da esnafımızın tüccarımızın mağduriyetine neden oluyor. Hak aradığını söyleyenlerin esnafımızın hakkına da saygı göstermesi lazım” diye konuştu.

"ESNAFIZ, MAĞDURUZ"

Ankara esnafları olarak eylemler nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını ve yaralarının sarılmasını beklediklerini anlatan esnaf temsilcileri de sadece bu dönemde cirolarının ortalama yüzde 70 oranında gerilediğini ifade ettiler.

“EKMEĞİMİZE ENGEL OLMAYIN”

Giyim, gıda, kuyumculuk gibi pek çok alanda faaliyet gösteren esnaf temsilcileri, Ankara’nın merkezi Kızılay’ın eylemler nedeniyle insanların gelmeye çekindiği bir bölge haline dönüştüğünü belirterek, “Artık yeter Kızılay’ı savaş alanına çevirmeyin. Kızılay ve civar bölgeler bizim ekmek teknemiz, ekmeğimize engel olmayın” mesajı verdiler.

ATO'dan yapılan açıklamaya göre esnaf temsilcilerinin ATO Başkanı Bezci’ye sıraladıkları sorunları şöyle:

-Kızılay Ankara’nın açık ticaret merkezidir. Eylemler yüzünden dükkanlar açılmıyor, dükkanını açan bir-iki saat sonra kapatmak zorunda kalıyor, esnaf siftah yapmadan günü kapatıyor.

-Dükkan açılmadığı Kızılay, Sıhhiye, Tunalı Hilmi Caddesi, İzmir Caddesi, Atatürk Bulvarı ve civar bölgelerdeki dükkânlarda istihdam edilen yaklaşık 20 bin kişi zorunlu ücretsiz izne çıkarılmış durumda. Eylemler çalışanları da olumsuz etkiliyor.

-Eylemler nedeniyle cirolar ortalama yüzde 70 gerilemiş durumda.

-Esnaf kiralarını ödemekte zorlanıyor.

-Metro altındaki dükkânlar biber gazı etkisinden kurtulamadığı için dükkanlar açılamıyor.

-Kızılay’a otobüs ve dolmuşlar gelmiyor. Yakın çevrelerdeki duraklarda yolcular indiriliyor.

-Resmi olarak gösterilere kapalı olan Kızılay gerçekten de eylemlere kapatılsın. Bu bölgede eylem yapılmasına kesinlikle izin verilmesin.

-Kızılay ve civar sokaklar eylemler nedeniyle harabeye döndü, bölge vakit geçirilmeden yeniden onarılsın ve temizlensin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER