Yeni eğitim ve öğretim dönemi sorunlarla başladı

EĞİTİM- 2018-2019 eğitim- öğretim dönemi artan sorunlarla başladı. Eğimin piyasalaşması, anadilde eğitim yasaklı olması, ataması yapılmayan öğretmenler ve çalışan öğretmenlerin maruz kaldığı mobbing uygulamaları gibi birçok sorun gündemdeki yerini koruyor.

Yeni eğitim ve öğretim dönemi sorunlarla başladı

Yeni eğitim ve öğretim dönemi artan sorunlarla başladı. 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde yaklaşık 18 milyon öğrenci ders başı yaptı. Birinci dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek olan eğitimin, ikinci dönem ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayıp 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.

Her ne kadar karma eğitim tartışmalarıyla yeni öğretim yılı başlasa da eğitimdeki birçok sorun çözülmeyi bekliyor. 

OKUL MASRAFI ARTTI

Ekonomideki kötü gidişatla birlikte artan okul ve kırtasiye masrafı aile ekonomisini derinden vuruyor. Aileleri özellikle servis ücretleri ve kağıt masraflarında ciddi zorluklar yaşıyor. Eğitim sendikalarının verilerine göre, okul masrafları bu yıl yüzde 22 arttı. 2002-2018 yılları arasında velilerin cebinden yaptığı eğitim harcamaları miktarı ortalama 6 kat arttığı belirtiliyor.

ANADİLDE EĞİTİM HAKKI

Yeni eğitim öğretim yılı döneminde binlerce öğrenci ise, hala anadilde eğitim hakkından yoksun. Anadilde eğitim hakkının olmayışından dolayı UNESCO verilerine göre, Türkiye'de 15 dil yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

KAMU KAYNAKLARININ ÖZEL OKULLARA AKTARILMASI

Emekçi ailelerin okul masrafları artarken, bunu karşısında kamu kaynakları ise, devlet okulları yerine özel okullara aktarılıyor. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) raporuna göre, özel okullara giden öğrencilerin sayısı 1 milyon 352 bine çıktı. Özel okula gidilmesini teşvik eden MEB, bu yıl özel okullarda öğrenim görecek 75 bin öğrenciye, 3 bin 500 liranın üzerinde teşvik verilecek.

4+4+4 SİSTEMİ İLE OKULLAŞMA DÜŞTÜ

Eğitim Sen, 4+4+4 sistemine geçilmesiyle birlikte okullaşma oranın da düştüğüne dikkat çekiyor. Verilere göre, ilkokulda okullaşma oranının yüzde 98.86’dan yüzde 91.54’e düştü. Okul öncesi eğitimde Türkiye, OECD ülkeleri içinde son sıradaki yerini korudu. Eğitim sendikaları ve uzmanlar, 4+4+4 düzenlemesinin asıl amacının kamusal eğitimi zayıflatmak, kamu kaynaklarını özel okullara aktararak özel okulları doğrudan devlet desteği ile güçlendirmek, “tek dil, tek din” anlayışına uygun politikaları hayat geçirmek olduğuna işaret ediyor.

İMAM HATİP LİSELERİNDE ARTIŞ

İmam Hatip Liselerine giden öğrenci sayısı önceki yıllara oranla 8 kat artarak 723 bin 108 olarak gerçekleşti. İktidar tarafından imam hatipler özendirilse de yine de yeteri kadar öğrenciyi çekemedi. Geçen yıl imam hatip liselerinin doluluk oranı yüzde 41’de kaldı. Öte yandan imam hatip liselerinin diğer liselere göre sınavlarda başarısız kaldığı yönündeki raporlar, uygulanan politikanın yanlışlığına işaret etti.

EĞİTİM DIŞINDAKİ ÇOCUKLAR

Milyonlarca öğrenci bugün okula başlarken, MEB’in verilere göre, 1 milyon 675 bin çocuğun eğitim dışında kaldığı görülüyor. Bu rakamlarda çocuk işçilik ve açık liselerin artışının etkili olduğunu belirtiliyor.

ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI

Özellik OHAL ve sonrasında devlet okullarında çalışan öğretmenler hiç olmadığı kadar yoğun mobbinge maruz kalıyor. Öğretmenler, hükümete yakın Eğitim Bir Sen’e üye olmaya zorlanıyor. Sınıflarda öğretmen açığı da sürüyor. Resmi verilere göre, 109 bin öğretmen açıkta. Bu rağmen en son gerçekleşen KPSS sınavında 20 bin öğretmen alınacağı açıklandı. Öte yandan yeni sınavı kazanan öğretmenler de mülakatlarda, Eğitim Bir Sen üyesi öğretmenler tarafından elenirken, güvenlik soruşturmaları mesleğe başlamalarına engel oluyor. Yine öğretmenler atansalar bile kadrolu göreve başlamıyor, atandıkları yerde 4 yıl, kadroya geçerlerse de 2 yıl daha sözleşmeli çalışmak zorundalar.

Artan dövizle ve enflasyon altı maaş artırımı ile birlikte öğretmen maaşları da eridi. 1 ABD dolarının ortalama 1.30 TL olduğu 2008 yılında 1.196 TL aylık alan bir öğretmenin 920 ABD doları alabiliyorken, 13 Eylül 2018 itibariyle ortalama 3 bin 620 TL alan bir öğretmenin dolar bazında aldığı maaş 584 ABD doları seviyesine indi. Ortalama maaş alan bir öğretmenin maaşındaki kayıp dolar bazında 336 ABD doları yani 2 bin 89 TL olarak gerçekleşti.

OKULLARDA DERNEKLER ETKİLİ

AKP ile Gülen cemaati ortaklığının eğitimdeki etkisinin yerini şimdi ise farkı tarikat, dernek ve cemaatler üzerinden etkili olmaya devam ediyor. 4+4+4 sistemi kimi kurumlarla MEB'in protokol yapmasına izin vermişti. Bu protokollerle TÜRGEV, TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti, Hayrat Vakfı, Türkiye Maarif Vakfı ve çocuk istismarcılığıyla gündeme gelen Ensar Vakfı gibi iktidara vakıflar okullarda etkili olmaya başladı.MA / Diren Yurtsever 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER