EĞİTİM:
Van'daki Eğitim Sorunları Meclis Gündeminde
banner247

 

Van’da Eğitimde yaşanan sıkıntılar ve Okulların halen tadilatlarının bitmemesinin meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Lezgin Botan ‘’ 2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılının başlamasının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen okullarda çeşitli sorunların devam ettiğine yönelik haberler kamuoyuna yansımaktadır. Buna göre; okullardaki fiziki ve hijyen koşulların yetersiz kaldığı belirtilmekle birlikte bazı köylerde okulların hâlâ öğretmensiz olduğu ve hizmetli personelin görevlendirilmediği ifade edilmektedir. Her yıl tekrar eden sorunların çözüme kavuşturulmaması nedeniyle bugün eğitim sıralamasında 75. sırada yer alan Van’da eğitim emekçilerinin açığa alınması, ihraç veya sürgün edilmesiyle aile ve öğrenciler de mağdur edilmiştir. Bununla birlikte zorlu kış koşullarının yaşandığı Van’da taşımalı eğitim noktasında da sorunlar yaşandığı bilinmektedir’’ dedi.

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan Van’da Eğitimde yaşanan sıkıntılarını 10 maddelik soru halinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından cevaplanmasını istedi.

İşte Botan’nın cevaplanmasını istediği sorular.

1 – Van’da derslik, okul, yurt, öğretmen ve öğrenci sayılarına ilişkin veriler nelerdir?

2 – Van’da görevli öğretmenlerden sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin sayıları nelerdir?

3 – Van’da son iki yılda açığa alınan, ihraç edilen ve görevlerine iade edilen öğretmenlere ilişkin veriler nelerdir?

4 -  Van’da taşımalı eğitim kapsamında olan öğrencilerin sayısı kaçtır? Taşımalı öğrencilerin ilçelere göre dağılımı nedir?

5 – Taşımalı eğitim kapsamındaki okulların kaçında yemekhane bulunmaktadır? Yemekhanelerin hijyen koşullarının sağlanması amacıyla alınan tedbirler nelerdir? Öğrencilerin yemek yediği mekanların sağlık kontrolleri hangi sıklıkla kimler tarafından yapılmaktadır?

6 – Van ilinde taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilere verilen yemeklerin ihale bedellerine ilişkin son beş yıla ait veriler nelerdir? Öğrencilere ihalede belirtilen yemeklerin dışında yemeklerin verildiği iddiaları doğru mudur?Öğrencilere verilen bir haftalık yemek menüsünde hangi yemekler yer almaktadır?

7 – Taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilerin okul servislerine ilişkin ne tür denetim uygulamaları yapılmaktadır? Bu denetimler hangi sıklıkla kimler tarafından yapılmaktadır?

8 – Van genelinde okullarda görevlendirilen hizmetli sayılarının ilçelere göre dağılımı nedir? Hizmetliler hangi kapsamda görevlendirilmektedirler? Söz konusu hizmetlilerin belirlenmesinde uygulanan kıstaslar nelerdir? 

9 – Bazı okullarda fiziki ve hijyen koşulların öğrenci sağılığını tehdit edecek boyutta olduğuna ilişkin kamuoyuna yansıyan haber ve görüntüler üzerine açılan soruşturma var mıdır? Okullardaki fiziki ve hijyenik koşulların sağlanması amacıyla alınan tedbirler nelerdir? Okullarda hijyen denetimi hangi sıklıkla kimler tarafından yapılmaktadır?

10 – Okullarda yakıt olarak dağıtılan odun ve kömürün ihale bedelleri nelerdir? Son beş yılda okullara dağıtılan odun ve kömürün yıllara göre dağılımı nedir? Okullarda dağıtılan kömürün kalitesi nedir?

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sözleşmeli öğretmenlikte yürütmeyi durdurma...
Eğitim-İş, sözleşmeli öğretmenlerle ilgili yönetmelikle hakkında açtıkları davada, Danıştay'ın...

Haberi Oku