'Suriyeli öğrenciler de 'Türküm' diyerek mi başlayacak?'

EĞİTİM-Danıştay 8’inci Dairesi’nin “Öğrenci andı” kararını değerlendiren Eğitim Sen Antep Şube Başkanı Ali Ersönmez, “Suriyeli öğrenciler de her sabah okula 'Türküm' diyerek mi başlayacaklar?” diye sordu.

'Suriyeli öğrenciler de 'Türküm' diyerek mi başlayacak?'

Danıştay 8’inci Dairesi’nin "Öğrenci andı" kararını değerlendiren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Antep Şubesi Başkanı Ali Ersönmez, kentlerindeki Suriyeli sığınmacı çocuklara işaret ederek, “Suriyeli öğrencilerde her sabah okula 'Türküm' diyerek mi başlayacaklar?” diye sordu. Dünya üzerinde çocuklara eğitimde ant içtiren hiçbir devletin olmadığını ifade eden Ersönmez, “Öğrenciler sevgi, saygı ve bir arada yaşam duygusunu besleyen bir anlayışla eğitime başlamalıdır” dedi.

 ‘SEVGİ VE HOŞGÖRÜYLE BESLENSİNLER’

Türkiye’de birçok kimlik, kültür ve inanca sahip olan insanların bir arada yaşadığını hatırlatan Ersönmez, öğrenci andının tekçiliği esas alan bir içeriğe sahip olduğunu söyledi. Andın tekçilik ve Türkçülük üzerine kurulu olduğunu ifade eden Ersönmez, şöyle devam etti: “Biz bunun yerine çocukların okula tekliği esas alan bir antla değil, sevgi, saygı, hoşgörü ve birlikte yaşam kültürünü besleyen bir dille başlamalarını bekliyoruz. Aslında bu bizim şuan toplumumuzun tam da ihtiyacı olduğu şeydir. Danıştay’ın kararının temel dayanakları ayrı bir tartışmadır. Ancak sonuç itibariyle ant yıllardır tartışma konusuydu ve kaldırılmıştı. Şimdi tekrardan gündeme getirmenin bir manası yoktur.”

‘SURİYELİ ÇOCUKLAR NE DİYECEK?’

Suriye’de çıkan iç savaştan dolayı Antep’e sığınan Suriyeli çocukların okullarda eğitim gördüğünü vurgulayan Ersönmez, “Suriyeli öğrenciler de her sabah okula Türk’üm diyerek mi başlayacaklar?” diye sordu. Andın uygulamadan kaldırılmasının çok doğru olduğunu dile getiren Ersönmez, “Irkı Kürt ya da Arap olan bir öğrenciye ‘Türküm’ dedirttirmenin hiçbir manası yok. Eğitim konusunda ülkenin yüzlerce sorunu var. Andımız üzerine devam eden tartışmaların eğitime hiçbir yararı dokunmamaktadır. Zaten eğitimin bugün bu kadar kötü olmasının en önemli nedeni siyasetin eğitimi kendisine malzeme yapmasıdır. Eğitim tartışılacaksa evrensel ölçüler üzerinden tartışılmalıdır. Mesela AİHM’in zorunlu din dersinin kaldırılması kararı var, ancak kimse bunu tartışmıyor” diye konuştu. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 03:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER