Erdoğan'dan sözleşmeli öğretmenlik açıklaması

EĞİTİM-Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesi Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan'dan sözleşmeli öğretmenlik açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB') 2023 Eğitim Vizyonu' açıklandı. Yeni dönemde okullarda uygulanacak değişiliklerin yanı sıra yapılması planlanan değişiklikler de ilişkin açıklama yapıldı. Yeni düzenleme ile zorunlu ders saat ve çeşitleri azaltılacağı, esnek ve modüler bir ders çizelgesi oluşturulacağı belirtildi.

Düzenleme ile öğretmenlik meslek kanunu çıkartılacağı, ücretli öğretmenlerin ücretlerinin artırılacağı belirtilirken, sözleşmeli öğretmenlerin görev süresi 3+1'e düşürüleceği, öğretmenlik için pedagojik formasyonun Milli Eğitim Bakanlığı verileceği ifade edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesi Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. 4 artı 2 olmak üzere toplam 6 yıl olan sözleşme süresini 3 artı 1 toplam 4 yıla indiriyoruz" dedi.

"ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU GELİYOR"

Erdoğan, gelecek dönemde Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılacağını bildirdi. Erdoğan, anaokulu eğitimini gerekli altyapıyı oluşturduktan sonra zorunlu hale getireceklerini açıkladı. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: "Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. Toplam 6 yıl olan sözleşme süresini 3+1 toplam 4 yıla indiriyoruz. Böylece 1. sınıfta öğrencileri devralan öğretmenimiz 4 yıl sonra görev süresini tamamlayabilecek. Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz, bu eğitimi bakanlığımız verecek.

Tüm öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerini uygun seviyeye çıkaracağız. Anaokulu eğitimini altyapıyı oluşturduktan sonra zorunlu hale getireceğiz. Okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz ile velilerimizi ortak gaye için çalışan ayrılmaz parçaları olarak görmek istiyoruz. Çocuklarınızı merdiven altına teslim etmeyin. Çocuklarınızı hafta sonu kurslarına teslim etmeyin. Bizim sistemin girdilerini ve süreçlerini değiştirmemiz lazım ki sonuçlar farklı olabilsin."

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER