Eğitim Sen'den 'Öğretmen Dünyayı Değiştirir' kampanyası

EĞİTİM-Eğitim Sen, Dünya Öğretmenler Günü kapsamında "Öğretmen Dünyayı Değiştirir" kampanyası başlattı. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, eğitim emekçilerinin hak ettiği insanca çalışma ve yaşam koşullarına sahip olması için bu kampanyayı başlattıklarını söyledi.

Eğitim Sen'den 'Öğretmen Dünyayı Değiştirir' kampanyası

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Merkezi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla  başlattığı "Öğretmen Dünyayı Değiştirir" kampanyasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Mülkiyeler Birliği'nde yapılan açıklamaya, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK)bağlı sendika temsilcileri katıldı. Açıklamayı Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan yaptı. 

Dünya Öğretmenler Günü'nün geçmişinin uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde İLO ile UNESCO tarafından "Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı'na dayandığını" söyleyen Aydoğan, söz konusu kararın Türkiye tarafından da kabul edildiğini ancak, yıllardır Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı'nın yükümlülüklerini yerine getirilmediğine dikkat çekti. 

'TÜRKİYE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİ GETİRMİYOR'

"Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı"nın  öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçladığını söyleyen Aydoğan, belgenin uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşıdığını aktardı. Aydoğan, "Türkiye yıllardır bu yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Türkiye'nin öğretmenleri 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nü çözümsüzlüğe terk edilen hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturmalar ve sürgünlerin gölgesinde ve hak kayıpları ile karşılamaktadır" dedi. 

40 BİN 922 EĞİTİM EMEKÇİSİ İHRAÇ EDİLDİ

OHAL kapsamında çıkartılan  KHK'lerle birlikte 40 bin 922 eğitim ve bilim emekçisi kamu görevinden hukuksuz bir şekilde ihraç edildiğini kaydeden Aydoğan şu bilgileri paylaştı: "İhraç edilen öğretmen sayısının, asker ve polis sayısından fazla olması iktidarın öğretmenlere çarpık bakışını yansıtmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre resmi öğretmen açığı, 117 bin 403, ataması yapılmayan öğretmen sayısı 438 bin şeklindedir. Son 16 yılda Kamu Personeli Seçme Sınavı'na giren her 100 öğretmenden sadece 17'sinin ataması yapılmış, geriye kalan 83 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek, ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır. Bugüne kadar ataması yapılmadığı için, farklı işler yapmak zorunda kalan meslektaşlarımız iş cinayetlerinde hayatlarını yitirmiş, 53 işsiz öğretmen ataması yapılmadığı için yaşamına son vermiştir." 

ÖĞRETMEN DÜNYAYI DEĞİŞTİRİR KAMPANYASI

Aydoğan, eğitim sistemi ve niteliğinde yaşanan bozulmanın sorumlusunun öğretmenler olmadığını, yıllardır piyasacı politikaları hayata geçirmekte ısrarlı olan siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu söyledi. Eğitim Sen olarak, Türkiye'de öğretmenler başta olmak üzere tüm eğitim ve bilim emekçilerinin hak ettiği insanca çalışma ve yaşam koşullarına sahip olması için "Öğretmen Dünyayı Değiştirir" kampanyasını başlatacaklarını kaydetti. 

Aydoğan, kampanya çerçevesinde taleplerini başta siyasi partiler, emek ve meslek örgütleri olmak üzere toplumun geniş kesimleriyle paylaşarak yaygınlaştıracaklarını belirterek, "Yapacağımız il gezileri ve bölge toplantıları ile ekonomik krizin bedelini ödemeyeceğimizi, çalışma ve yaşam koşullarımıza yönelik her türlü girişime karşı mücadele edeceğimizi eğitim ve bilim emekçileri ile paylaşacağız. İşyerlerinde taleplerimizi içeren imzaları toplayarak, kokartlarımızı takarak, kamuoyunun eğitim emekçilerinin sesini duymasını sağlayacağız. Toplantılar, paneller bilimsel çalışmalarla yan yana gelerek sesimizi çoğaltacağız; bölgelerde ve gerekirse tek merkezde mitingler örgütleyerek tüm öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçilerini mesleğimize, haklarımıza birlikte sahip çıkmaya çağıracağız" ifadesinde bulundu. 

Aydoğan, "Öğretmen Dünyayı Değiştirir" kapsamında hazırladıkları taleplerini şöyle sıraladı: 

"* Siyasi iktidar ve MEB dünyanın her yerinde olduğu gibi öğretmenler günü olarak Dünya Öğretmenler Günü olan 5 Ekim'i esas almalı. Öğretmenlere hak ettiği değer verilmeli. 5 Ekim Günü tatil edilmelidir. 

* Tüm eğitim ve bilim emekçilerinin ek göstergeleri 3 bin 600 TL'ye çıkartılmalı. Başta insanca yaşayacak ücret talebimiz olmak üzere, eğitim emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı ekonomik mağduriyetler giderilmeli. 

* Dünya öğretmenleri açısında bir toplu sözleşme niteliğinde olan ve Türkiye'nin de imzaladığı, "Öğretmenlerin Statusü Tavsiye Kararı" eksiksiz olarak hayata geçirilmelidir.

* OHAL KHK'leri ile gerçekleşen hukuksuz ihraçlar iptal edilmeli, hukuksuz  ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir. 

* OHAL KHK'leri ile ihraç edilen kamu emekçilerinin yaşadığı mağduriyetleri arttıran her türlü yasal ve fiili engel kaldırılmalıdır. 

* Kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşme hakkı önündeki engeller kaldırılmalı, gerçek bir toplu sözleşme düzeninin sağlanması yaratılmalıdır."

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER