VAN:Yakılmış kömür artıklarını satarak geçimlerini sağlıyorlar

VAN - Van Edremit’te yaşayan iki yurttaş, apartmanların kazan dairelerinden tam yanmadan çıkan kömürleri toplayıp, elekten geçirdikten sonra satarak geçimlerini sağlıyor. Torbası 12-14 TL’ye satılan bu kömürlerin alıcısı ise yine yoksullar.

VAN:Yakılmış kömür artıklarını satarak geçimlerini sağlıyorlar

HABER MERKEZİ-İşsizlik ve hayat pahalılığı yüzünden halkın içerisinde bulunduğu yoksulluğu gözler önüne seren çarpıcı örneklerden biri ile Van’ın Edremit ilçesinde karşılaşıldı. İlçede yaşayan iki yurttaşın yaptıkları iş, ilçedeki apartmanlarda yakılan kömürlerin küllerini toplayıp, bunları elekten geçirdikten sonra elde ettikleri yanmamış kömürleri satmak. 

Belediyenin kendilerinden vergi talep edip, işlerinden olmaktan korktukları için isimlerinin bilinmesini istemeyen bu iki 2 yurttaş, her gün kamyonetleri apartmanları dolaşıp, kömür küllerini topluyor. Sonrasında ellerinde küreklerle üst üste biriktirdikleri kül dağının içine dalıp, yanmamış kömürleri bulmanın peşine düşüyorlar. 

KORUYUCU KIYAFETLERİ BEYAZ TÜLBENT VE ELDİVEN

Bu işi yaparken herhangi bir koruyucu kıyafet giymedikleri gibi, kendilerini korumak için kullandıkları tek malzemeler yüzlerinde taktıkları beyaz bir tülbent ile ellerine taktıkları eldivenler. 

Saatlerce elekten geçirdikleri kömür tozları arasında yanmamış sağlam kömürleri toplayıp, sonrasında bunları yeniden torbalara dolduruyorlar. Anlattıklarına göre, 200 torba külden yaklaşık 20 torba kömür çıkıyor. 

Torbalara doldurulan yanmamış kömür parçaları, torbası halka 12-14 TL’ye satışa sunuluyor. Bu şekilde sağladıkları kazanç ise, günde ortalama 40-50 TL arasında. 

Bu kömürlerin alıcı olduklarını belirttikleri kişiler de yine kömür almaya güçleri yetmeyen yoksul yurttaşlar. 

‘5 AY ÇALIŞIYORUZ'

Aralarında üniversite okuyanların da olduğu 5 çocuğunun olduğunu belirten kömür toplayıcısı, yılın 5 ayı bu işi yaparak geçimini sağladığını anlattı. 

MA / Müjdat Can - Mahmut Ruvanas

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER