Van Gölü'nde canlılar tehdit altında

VAN - Kayyum atanan Edremit Belediyesi, Van Gölü kıyısında bulunan ve birçok canlının yaşam alanı olan sazlıkları yok ediyor. Doğa Derneği üyesi Can Yeniyurt, “Artık doğanın korunmaya gerek duymayacağı bir gelecek için çalışmalıyız, yok etmek için değil” dedi.

Van Gölü'nde canlılar tehdit altında

HABER MERKEZİ 

Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Van Gölü çevresindeki sulak alanlar, bilinçsiz kentleşme projeleri nedeniyle bir bir kurutuluyor. Bu alanlardan biri de Van'ın Edremit ilçesindeki sazlıklar. Van Gölü etrafında bulunan kilometrelerce sazlık alan, kayyum atanan Edremit Belediyesi tarafından yok edildi. Yok edilen sazlık alanlarda, özellikle tehdit altında olan Dikkuyruk adlı yabani ördekler barınıyordu. 

Doğa Derneği üyesi Can Yeniyurt, Van Gölü çevresine yapılan inşaatlar ve göl kıyısının taş, toprakla doldurulmasının birçok canlının yaşamını tehdit ettiğini belirtti. Sazlıkların sulak alanların böbreği olduğunu kaydeden Yeniyurt, “Böbreklerin vücudumuzdaki kanı temizlemesi gibi sazlıklar da alanları kirleticilerden arındırır. Bunun soncunda sazlık alanların azalması sulak alanların kirlenmesine sebebiyet verebilir” dedi. 

‘SAZLIKLAR YOK OLMASI CANLILARIN YOK OLMASI DEMEKTİR'

Sazlıkların aynı zamanda sulak alanlarda yaşayan canlıların yaşam alanları olduğunu vurgulayan Yeniyurt, şöyle dedi: “Örneğin balıklar ve su kuşları üremek için sazlık alanların aralarına gizlenerek avcılarından korunurlar. Bunun dışında birçok sulak alanda sazlıklar yöre halkı için önemli bir geçim kaynağıdır. Aynı zamanda sazlıklar sulak alanda yaşayan diğer birçok canlının yaşam alanıdır. Kamışçın ve Bıyıklı Baştankara gibi kuşlar da sazlıkların arasında yaşar. Balıklar ve su kuşları yuvalarını sazlıkların arasında yaparlar. Sazlıkların yok olması burada yaşayan tüm bu canlıların yok olmasına neden olur.” 

'GELECEK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ YOK ETMEK İÇİN DEĞİL'

Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uyması gerektiğinin altını çizen Yeniyurt, bu sözleşmelerin derhal uygulanması ve bu yanlıştan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Yeniyurt, son olarak herkesin duyarlı olması gerektiğine işaret ederek, “Artık doğanın korunmaya gerek duymayacağı bir gelecek için çalışmalıyız, yok etmek için değil” diye belirtti. 

MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER