Zirve öncesi telefon görüşmesi: Erdoğan Trump'la Suriye'yi konuştu

ANKARA – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yapılacak Helsinki zirvesi öncesi ABD Başkanı Donald Trump'la telefonla görüştü. Görüşmede, Erdoğan'ın Trump ile Suriye'yi konuştuğu açıklandı.

Zirve öncesi telefon görüşmesi: Erdoğan Trump'la Suriye'yi konuştu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’la bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Suriye’nin konuşulduğu belirtilirken, Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan-Trump Minbic’de üzerinde anlaşılan yol haritasını görüştü. Telefon görüşmesinin, Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yapacağı zirveden hemen önce yapılması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

Görüşmede, Brüksel’deki NATO zirvesinde ele alınan konuların takibinin önemine değinen iki lider Suriye’deki gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı Sayın Trump ile Rusya Federasyonu Başkanı Sayın Vladimir Putin’in Helsinki’de yapacakları görüşmenin önemine işaretle, başarı dileklerini ifade etmişlerdir.

Görüşmede, Münbiç konusundaki ortak yol haritasının uygulanmasının, Suriye meselesinin çözümü için işbirliğine önemli bir katkı sağlayacağı vurgulanmıştır.

Türkiye-ABD arasındaki adli konulara da değinilen telefon görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, ikili işbirliğini her alanda daha da geliştirme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER