YPG Dêra Zor'un doğusundaki tüm bölgeleri DAİŞ'ten aldı

YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu QSD, Dêra Zor'un doğusundaki tüm bölgeleri DAİŞ'ten aldığını duyurdu.

YPG Dêra Zor'un doğusundaki tüm bölgeleri DAİŞ'ten aldı

HABER MERKEZİ- YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (QSD) internet sayfasından yayımladığı açıklamada Dêra Zor'un doğusundaki tüm bölgeleri DAİŞ'ten aldığını duyurdu. Açıklamada operasyonlarına ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyon ile Rusya'nın da 'havadan ve lojistik destek sağladığını, sahada da koordinasyon, danışmanlık yaptığını' belirtti.

Suriye'nin bu bölgesi, petrol kaynakları ve Irak'la sınır kapısı olması nedeniyle stratejik öneme sahip.

YPG Dêra Zor'daki operasyona Arap aşiretlerin de yardım ettiğini söyledi ve doğu bölgelerin ele geçirilmesiyle Kürtlerden ve Araplardan oluşan yerel idari meclisler kurmayı planladıklarını duyurdu. YPG sözcüsü Nuri Mahmud açıklamada, "Şehrin doğusu, uluslararası koalisyon ve Rusya'nın desteğiyle DAİŞ'den tamamen kurtarılmıştır." dedi.

Beyaz Saray, geçen hafta Suriyeli Kürtlere verilen destekle ilgili bir soruya, "Kürt müttefiklerimize verdiğimiz askeri destek konusunda yapılması gereken ayarlamaları kapsamlı olarak inceliyoruz" yanıtını vermişti.

RUSYA İLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Öte yandan Dêra Zor Sivil Meclisi, Dêra Zor’un kurtarılan bölgelerinde yapılacak inşa çalışmaları ve güvenliğin sağlanması konularında Rus hükümeti ile ciddi iş birliğine hazır oluklarını açıkladı.

RUS GENERAL: YPG İLE ORTAK ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ

Rusya’nın Suriye’nin Himemim kenti askeri komutanı General Alex Kim yaptığı açıklamada, YPG’nin de aralarında bulunduğu değişik askeri güçlerle DAIŞ’e karşı Dêra Zor’da ortak operasyon kararı aldıklarını, duyurdu.

Alex böyle bir oluşuma Rusya’nın tam destek verdiğini belirterek, alandaki güçlerin ve YPG’nin DAIŞ’e karşı operasyonların desteklenmesi temelinde Rusya’ya ait savaş uçaklarının şimdiye kadar DAIŞ’e ait 672 kez saldırı gerçekleştirdiğini, saldırılarda 1450 noktanın vurulduğunu, ifade etti.

Yaz aylarından bu yana YPG ile Rusya'nın desteklediği Suriye ordusu, Fırat Nehri'nin doğusunda petrol yataklarının olduğu Dêra Zor'a doğru ilerliyordu

Kaynak:Mezopotamya ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER