‘Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğü ciddi baskı altında’

Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğünün ciddi baskı altında olduğunu; çok sayıda gazeteci, akademisyen, hukukçu, insan hakları savunucuları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin gözaltına alındığını veya tutuklandığını belirten BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, Kürt sorunu ile ilgili kurum, kuruluş ve bireylerin hükümet tarafından hedef seçildiğini belirtti.

‘Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğü ciddi baskı altında’

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi oturumları İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı.  29 Eylül 2017 tarihine kadar sürecek olan oturumlarda, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein yıllık insan hakları raporunu açıkladı.

Konuşmasına 11 Eylül 2001 tarihinde ABD’deki saldırı ile başlayan Al Hussein, “Teröristler bize saldırabilir. Devletle de buna karşı önlemler alabilir ama bunların otoriterleşmeye veya baskı aracı haline gelmemesi gerekiyor” dedi.

Daha sonra aralarında Suriye, Irak, İsrail, İran, Venezuela, ABD, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin de bulunduğu çok sayıda ülkedeki insan hakları ihlallerine ilişkin raporunu sundu. Hussein, Suriye’deki savaşta sadece 2017 tarihinde havadan veya karadan yapılan saldırılarda binlerce sivil insanın yaşamını yitirdiğini ve bunlar arasında çocukların ciddi bir sayıda olduğunu söyledi.

Konuşmasında Türkiye’deki hak ihlallerine geniş yer ayıran Hussein, Türkiye’nin İnsan Hakları Konseyi çalışmalarına aktif bir biçimde katıldığını ve insan haklarının gelişimi konusunda çaba gösterdiğini belirterek, aynı hassasiyeti ülkenin kendi sınırları içerisinde de göstermesi gerektiğini ifade etti. Düşünce ve ifade özgürlüğünün ciddi baskı altında olduğunu hatırlatan Hussein, çok sayıda gazeteci, akademisyen, hukukçu, insan hakları savunucuları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin gözaltına alındığını veya tutuklandığını hatırlattı.

‘Kürt sorunuyla ilgilenen insanlar hedef haline getiriliyor’

Türkiye’de farklı dini gruba mensup insanlar ve özellikle de Kürt sorunu ile ilgili çalışan kurum ve kuruluşların saldırıya maruz kaldığını, hedef alındığını ifade eden Hussein, son olarak Uluslararası Af Örgütü ile çalışan 10 insan hakları savunucusunun ‘silahlı terör örgütü’ adına faaliyet yürüttükleri iddiasıyla tutuklandığını hatırlattı.  Hussein, Türkiye ile ilgili kendi bürosunun çok yakın zamanda geniş bir rapor yayınlayacağını belirterek, şunları söyledi: “Kürt sorunuyla ilgilenen veya sol kesimde siyaset yapan veya bu kesime yakın durduğundan şüphelenen insanlar devlet tarafından hedef haline getiriliyor.”

Türk hükümetine insan haklarına saldırılardan bir an önce vazgeçmeye çağıran Hussein, kendisine bağlı olarak Türkiye’deki insan hakları ihlallerini araştırmak için Cenevre merkezli kurulan ofisin önümüzdeki günlerde OHAL’den kaynaklı yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek amacıyla acil bir rapor açıklayacağını da duyurdu.

Sabah saatlerinde başlayan BM 36. İnsan Hakları Oturumları, ülkelerde yaşanan hak ihlalleri konulu tartışmalarla 29 Eylül’e kadar devam edecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER