Trump’ın 'Rusya’nın esiri' sözlerine Almanya’dan yanıt

Trump, Almanya’nın Kuzey Akım 2 enerji boru hattına desteğini eleştirmişti.

Trump’ın 'Rusya’nın esiri' sözlerine Almanya’dan yanıt

Brüksel’de başlayan NATO zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Almanya, tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor” sözlerine tepki gösterdi. “Rusya’yla şüphesiz bir dizi sorunumuz var” diyen Bakan Ursula, Trump’a “Diğer yandan, ülkeler, ittifaklar ve rakipler arasındaki iletişim hattını açık tutmanız gerektiği de tartışmasız” yanıtını verdi. Merkel ise  "Biz özgürlükte birleşmiş Federal Almanya Cumhuriyeti'yiz. Bu yüzden de bağımsız politikalarımızı üretip bağımsız kararlarımızı alabiliyoruz" dedi.

Brüksel’deki kritik NATO zirvesi öncesinde Washington’ın ittifaka yaptığı maddi katkıyı sorgulayan ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa’nın en zengin ülkesi Almanya’yla daha ilk dakikadan bir kriz çıkarmış görünüyor. Trump’ın bu sabah zirve öncesinde Almanya-Rusya ilişkilerini sorgulaması Berlin’in sert tepkisini çekti. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve  Başbakan Angela Merkel, Donald Trump’a yanıt verdi.

Gerilim, Trump’ın zirve öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile kahvaltıda sarf ettiği sözler üzerine patlak verdi. Trump, NATO müttefiklerinin ABD’den Rusya’ya karşı savunma için para talep ederken Moskova’dan enerji almasını eleştirip, “Almanya, tamamen Rusya’nın bir esiri” dedi.

Berlin’in yanıtı ise gecikmedi. Savunma Bakanı von der Leyen, “Rusya’yla şüphesiz bir dizi sorunumuz var” deyip, Trump’a şu yanıtı verdi: “Diğer yandan, ülkeler, ittifaklar ve rakipler arasındaki iletişim hattını açık tutmanız gerektiği de tartışmasız.” dedi.

Trump'ın ''Almanya tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor. Çünkü enerjisinin yüzde 60-70'ini Rusya'dan alıyor… Almanya Rusya'nın esiri. Kömür madenlerini kapattılar, nükleer santralleri kapattılar. Doğal gaz ve petrolün büyük kısmını Rusya'dan alıyorlar. Bence bu NATO'nun ilgilenmesi gereken bir mesele ve çok uygunsuz'' sözleri karşısında Merkel, 2. Dünya Savaşı sonrası Almanya'nın Doğu-Batı diye ikiye bölündüğüne ve Doğu'nun Sovyetler etkisinde olduğuna atıf yaptı.

Brüksel'deki zirveye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, çocukluğu ve gençliğini Doğu Almanya'da (Alman Demokraik Cumhuriyeti/DDR) geçirmiş olduğunu hatırlattı.

''Almanya'nın bir kısmının Sovyetler Birliği tarafından nasıl kontrol edildiğini bizzat tecrübe ettim. Bugün özgürlükte birleşmiş Federal Almanya Cumhuriyeti olduğumuz için çok mutluyum'' diyen Almanya'nın CDU'lu Başbakanı şöyle devam etti:

''Bu yüzden kendi bağımsız politikalarımızı ürettiğimizi, kendi bağımsız kararlarımızı aldığımızı söyleyebiliyoruz. Bu çok iyi bir şey, özellikle de Almanya'nın doğusunda yaşayanlar için…''

NATO GENEL SEKRETERİ: ALMANYA’NIN ULUSAL MESELESİ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, Trump’ın, Almanya’nın Kuzey Akım 2 enerji boru hattına desteğini eleştirmesiyle ilgili bir soruyla karşılaştı. Stoltenberg, Almanya içinde bu konuda farklı görüşler olduğunu belirterek, “Bu bir ulusal karar” dedi. Stoltenberg, NATO’nun bu konuda bir kanaat belirtemeyeceğini söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER