Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail dışında tüm dünyanın tepki gösterdiği karardan geri adım atmadı; Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı. Türkiye'den jet kınama geldi. Fransa da karara tepkili.

Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı

HABER MERKEZİ ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı. Trump’ın tüm dünyanın tepkisini çeken bu kararı, ABD’nin on yıllardır devam eden resmi politikasından keskin bir kopuş anlamına geliyor.

Trump konuşmasında, Kudüs’ün modern İsrail hükümetinin merkezi olduğunu savundu; İsrail’in kendi başkentini belirleme hakkı olduğunu söyledi. Trump, “Kudüs sadece üç büyük dinin kalbi değildir” deyip, “Aynı zamanda dünyanın en başarılı demokrasilerinden birisinin de merkezidir. Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların birlikte barış içinde yaşayıp özgürce ibadet ettiği bir yerdir” ifadelerini kullandı.

‘GECİKMİŞ KARAR’ İDDİASI

Bu kararın barış için gerekli ve gecikmiş olduğunu öne süren Trump, konuşmasının ardından Kudüs’te yeni bir büyükelçilik yapılması için gerekli belgeleri de imzaladı. ABD’nin İsrail büyükelçiliğinin altı ay içinde Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması bekleniyor.

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME DESTEK SÜRÜYOR’

Trump, ABD’nin iki devletli çözümün hâlâ arkasında olduğunu savundu; İsrail’in Doğu Kudüs’teki egemenliğinin sınırlarının nihai statü görüşmeleriyle belirleneceğini söyledi.

Ancak işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Filistinlilere BM kararıyla vaat edilen devletin başkenti olması öngörülürken, ABD’nin bu kararının barış çabalarına olumsuz etki etmesi bekleniyor.

NETANYAHU: TARİHİ DÖNÜM NOKTASI

İsrail’den ilk tepki ise Başbakan Benyamin Netanyahu’dan geldi. Netanyahu, kararı ‘tarihi bir dönüm noktası’ olarak niteledi. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise bir açıklama yapacak.

MACRON: TEK TARAFLI, DESTEKLEMİYORUZ

Avrupa’dan ilk tepki ise Fransa’dan geldi. Karar karşı çıktıklarını dün de açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayir’den yaptığı açıklamada, ‘Trump’ın tek taraflı kararının üzücü olduğunu, Fransa’nın desteğini almadığını’ söyledi.

Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence önümüzdeki günlerde Ortadoğu’yu ziyaret edecek.

duvar

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER