Trump: Anlaşmazlık olan konuları detaylı konuştuk Putin: Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Helsinki'de gerçekleşen görüşme sona erdi. Putin, görüşmeyle ilgili olarak " Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi" ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump ise, ''Anlaşmazlık olan konuları detaylı olarak konuştuk'' dedi.

Trump: Anlaşmazlık olan konuları detaylı konuştuk Putin: Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen görüşme sonrası, Putin ve Trump birer açıklama yaptı.  

‘ANLAŞMAZLIK OLAN KONULARI DETAYLI OLARAK KONUŞTUK’

Trump, Putin'le görüşmelerinde sorunların ancak birbirini muhatap alma ve diplomasi ile çözülebileceğini teyit ettiklerini belirtti. Trump, ABD-Rusya ilişkilerinin hiç olmadığı kadar kötü olduğunu, ama 4 saat önce zirveye girmeleriyle bunun değiştiğini dile getirdi.

ABD başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesi iddiasının Demokrat Parti'nin komplosu olduğunu savunan Trump, konuyu Putin'e doğrudan açtığını, Rusya liderinin bu konuda ilginç bir fikri olduğunu aktardı. Rusya ile işbirliğinin yüz binlerce hayatı kurtarma potansiyeli bulunduğunu vurguladı. Trump, ''Anlaşmazlık olan konuları detaylı olarak konuştuk, verimli diyaloğumuz çok iyi geçti'' dedi.

‘DÜNYADAKİ DURUM CİDDİ BİÇİMDE DEĞİŞTİ’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, ikili ilişkileri ve uluslararası gündemdeki konuları ele aldıklarını belirterek, "Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi. Dünyadaki durum ciddi biçimde değişti. İkili ilişkilerdeki zorluklar için objektif bir gerekçe bulunmuyor" dedi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilere de değinen Putin, "Başkan Trump ile Rus ve Amerikan ticaretinin en önemli isimlerini bir araya getirmek konusunda hemfikir olduk" ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili olarak da "Rusya hiçbir zaman Amerika'nın iç işlerine karışmamıştır ve asla karışmayacaktır. Bu konuda spesifik bir materyal varsa bunları birlikte incelemeye hazırız" dedi. 

İSRAİL-SURİYE İLİŞKİLERİ

Suriye'deki gelişmeleri istişare ettiklerini kaydeden Putin, Golan Tepeleri'ndeki durumun 1974'te İsrail ve Suriye arasında yapılan anlaşmaya uygun hale getirilmesi çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER