Tillerson: Menbiç kontrolümüzde olmalı

Çavuşoğlu ile görüşen Tillerson, Menbiç'in kesinlikle bizim kontrolümüz altında olmalı" dedi. Görüşmeden iki ülke arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi için komisyon kurulması kararı da çıktı

Tillerson: Menbiç kontrolümüzde olmalı

HABER MERKEZİ- ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ankara’daki görüşmesi başladı.

Çavuşoğlu, Tillerson'ı saat 09.45 sularında Ankara Palas'ın girişinde karşıladı. Türkiye ve ABD bayrağının önünde poz veren iki bakan daha sonra üst kata çıkarak baş başa görüşmeye geçti.

Görüşmelerin ardından iki bakanın ortak basın toplantısı düzenleniyor.

ÇAVUŞOĞLU: KAYGILARIMIZ ABD'YE İLETİLDİ
Basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, dün akşam cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmede ve bugünkü görüşmede Türkiye'nin kaygılarının ABD tarafına iletildiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Elbette kaygılarımızın ciddiye alındığını düşünmek istiyoruz. Bugüne kadar verilen sözler oldu, tutulmayan sözler de oldu çözemediğimiz konular da oldu. Birlikte neler yapabiliriz bunları da konuştuk. Yeni bir mekanizma oluşturma kararı aldık"  şeklinde konuştu. 

İLİŞKİLERİN DÜZENLENMESİ İÇİN KOMİSYON KURULACAK
Çavuşoğlu iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için ortak anlayışa varıldığını ve bu konuda komisyonlar kurulacağını söyledi. Çavuşoğlu, "bu mekanizmalar topu taca atma değildir. Tam tersine anlaştığımız gibi sonuç alıcı mekanizmalar olacaktır." dedi. Farklı kurumların yer alacağı komisyonun ilk olarak Mart ayında toplanacağı da belirtildi. Çavuşoğlu, komisyonda Suriye'deki gelişmelerin yanı sıra Fethullah Gülen'in iadesi gibi konuların da ele alınacağı söyledi. 

TILLERSON'DAN SİVİL KAYIP VURGUSU!
Çavuşoğlu'ndan sonra söz alan Tillerson da "sivil halka zarar gelmemesi için Türkiye'den bazı ricalarımız var. Suriye'de gerilimin artmamasına çalışıyoruz" dedi. 

TILLERSON: MENBİÇ ÖNCELİKLİ KONU OLACAK
Tillerson gelen bir soru üzerine de "Suriye konusunda Türkiye ile aynı hedefleri paylaşıyoruz. Bizim aramızda sorun olanlar konusunda çalışmayı taahhüt ettik. Suriye'deki hedeflerimiz tamamen örtüşüyor. Hiçbir farklılık yok. Suriye'de bölünme olmadan çözüme ulaşmak istiyoruz" dedi. ABD Dışişleri Bakanı ayrıca "öncelikle Menbiç konusunun ele alınacağını" belirtti.  

TILLERSON: MENBİÇ KONTROLÜMÜZDE OLMALI 
"ABD'nin YPG'ye yaprığı yardımın sona erip ermeyeceği ve YPG'nin Menbiç'ten çekilip çekilmeyeceği" yönündeki bir soruya da Tillerson, "savunma bakanlığının bütçesinde gereksinimin üzerinden kaynak ayrılmadı" şeklinde cevap verdi. ABD Dışişleri Bakanı, "Mennbiç'in kesinlikle bizim kontrolümüz altında olması gerektiğini değerlendiriyoruz. Menbiç stratejik olarak değerli bir kent" cevabını verdi. 

ÇAVUŞOĞLU: YPG MENBİÇ'TEN ÇIKMALI
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Menbiç ile ilgili ABD'nin verdiği sözleri tutmadığını ileri sürdü. Çavuşoğlu, "önce YPG'nin Menbiç'ten çıkması gerekiyor. Menbiç'i istikrara kavuşturmak için elimizden geleni yapacağız. Bu şehirleri kimin yöneteceği çok önemli" " dedi. 

ÇAVUŞOĞLU: TUTUKLAMALARIN OHAL İLE İLGİSİ YOK
Amerikalı bir gazetecinin "iki ülke arasındaki ilişkilerde Türkiye'den gelen açıklamalar ve OHAL'in etkisi" ilei ilgili soruya Çavuşoğlu, "Türkiye'deki tutuklamaların OHAL ile ilgisi yok. Bağımsız yargı, yargılamalarla ilgili kararını veriyor. OHAL içinde bu yargılama süreçlerini belirleyecek bir kanun kabul edilmedi. Bağımsız mahkemeler, Avrupa ve evrensel kriterlerle yürür. " yanıtını verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER