Tillerson'ın kritik Ankara ziyareti başladı

ABD Dışişleri Bakanı'nın bugün başlayan Ankara ziyaretinde Afrin başta olmak üzere tartışmalı konular ele alınacak.

Tillerson'ın kritik Ankara ziyareti başladı

HABER MERKEZİ - ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Orta Doğu turu kapsamında Lübnan, Ürdün, Mısır ve Kuveyt’in ardından bugün Türkiye’ye geldi. İki günlük Ankara ziyaretinin ana gündemi devam eden Afrin Harekatı ve Suriye’deki gelişmeler olacak.

 Ziyaret öncesinde ABD ve Türkiye arasında sert mesajlar verildi. Geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin “çok kritik bir dönemde” olduğunu belirterek Tillerson ziyareti ile ilgili "ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak" diye konuştu.

 Tillerson da Kuveyt’te verdiği mesajlarda, bir taraftan Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anladıklarını belirtti bir taraftan da harekat ile ilgili “endişeli” olduklarını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı dün yaptığı bir başka açıklamada da “Türkiye ile aynı yönde yürümek için bir yol bulmalıyız"” dedi.

 
Ziyaret öncesi bir başka dikkat çekici gelişme de geçen hafta yaşandı. Ankara’dan sık sık Afrin harekatı sonrasında Menbiç’e de girileceği açıklamaları yapılırken, IŞİD'le mücadele koalisyonunun en üst düzey ABD'li komutanı olan Paul E. Funk, Menbiç'i ziyaret etti. ABD'li general, Amerikan askerlerinin Minbiç'e kalacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER