Tillerson ABD Dışişleri'nden kovuldu

ABD Dışişleri Bakanı'nın görevine son verildi, yerine CIA Başkanı getirildi

Tillerson ABD Dışişleri'nden kovuldu

HABER MERKEZİ -ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden alacağı bir süredir konuşuluyordu. Bu iddia sonunda gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Tillerson'ın görevine son verildiğini yerine de CIA Başkanı Mike Pompeo'nun getirildiğini duyurdu. 

Trump Twitter mesajında "CIA Başkanı Mike Pompeo yeni dışişleri bakanımız olacak. Müthiş işler yapacak. Rex Tillerson'a yaptıkları için teşekkür ediyoruz. Gina haspel ilk kadın CIA Başkanı olacak. Hepsini kutluyorum" dedi. 

Twitter 21,7 B kişi bunun ha kkında konuşuyor

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo kimdir?

 

 CIA başkanlığı öncesinde Kansaslı Temsilciler Meclisi üyesi olan Mike Pompeo, işkence yanlısı ve İslam karşıtı bir isim. Pompeo, 2013’te Boston Maratonu’na düzenlenen bombalı saldırıların ardından ülkedeki Müslüman kurumların ve İslami liderlerin terörü yeterince kınamadığını, bunun da terörle suç ortağı olmak anlamına geldiğini öne sürmüştü.

 İŞKENCE YANLISI

Pompeo, işkence yapan CIA çalışanları için de ‘liberal bir oyunun maşaları değil, kahramanlar’ ifadesini kullanmıştı. Guantanamo’daki esir kampının kapatılmasına da karşı çıkan muhafazakâr siyasetçi, İran’la nükleer anlaşmayı eleştiriyor; Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) yasadışı yolları da kapsayan bilgi toplama yöntemlerini savunuyor. Öyle ki, NSA’nın dünya çapında tepki çeken dinlemelerini sızdırmakla suçlanan Edwad Snowden’ın idam edilmesini istiyor.

15 TEMMUZ TWEET’İ

ABD’nin yeni dışişleri bakanı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ‘İslami totaliter bir diktatör’ olarak söz ettiği Twitter paylaşımıyla dikkat çekmişti.

Pompeo CIA başkanlığı sırasında da İran’la nükleer anlaşmanın çöpe atılması çağrısı yapmış, başkanlık seçimlerine Rusya müdahalesine ilişkin iddiaları ciddiye almadığını saklamamış ve Kuzey Kore’de rejim değişikliğinin memnun edici bir gelişme olacağını söylemiş bir isim.

(Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER