Suriye Kürtleri 'Ortak yönetim' konusundaki kararını açıkladı

Demokratik Suriye Meclisi'nin 3. kongresi tamamlandı. Suriye'de iç savaşın bitmesi için tarafların çaba göstermelerinin istendiği sonuç bildirgesinde Afrin'e dönük çağrı da yer aldı.

Suriye Kürtleri 'Ortak yönetim' konusundaki kararını açıkladı

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), geçtiğimiz yıl Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından IŞİD’den kurtarılan Tabka’da düzenlediği 3. Kongre’sini tamamladı. Kongre sonuçlarını yazılı açıklama ile kamuoyuna duyuran MSD’nin eş başkanlıklarına ise yapılan seçimler sonrasında Emine Umer ile Riyar Derar seçildi.

Kongrede Suriye’nin kuzeyi ile doğusunda yürütülen hizmetleri koordine etmek için ortak bir kurul oluşturulmasına ve bu kurulun koordinasyonunun MSD ile QSD tarafından sağlanmasına da karar verildi. QSD tarafından özgürleştirilen bölgelerde özerk ve sivil yönetimlerin yürüttüğü hizmet çalışmalarının koordine edilmesi amacıyla kurulacak koordinasyon kurulunda, tüm yönetim mekanizmalarının temsilcileri yer alacak.

3 gün süren kongrenin ardından Kongre Sonuç Bildirgesi yayınlandı.

MSD 3. Kongresi’nde yayınlanan sonuç bildirgesinde ortak yönetimin önemine dikkat çekilirken tüm bileşenlerin parti çıkarlarından uzak yaklaşımlar içinde olmaları gerektiğine vurgu yapıldı. Demokratik Suriye Meclisi’nin özerk yönetim ve sivil meclisler ile bölgenin savunulması amacıyla kurulan Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) çatışı olduğu belirtilen sonuç bildirgesinde MSD’nin tüzüğünde değişikliğe gidildiği de belirtildi.

Demokratik Suriye Meclisi’nin krizin çözümünde önemli rol üstlenebilecek bir yapı olduğu vurgulanan sonuç bildirgesinde, meclisin önerilerinin Ortadoğu krizinin çözümünde en uygun yol olduğu bilgisine de yer verildi.

Türkiye’nin Afrin’e müdahalesinin eleştirildiği ve dünya kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapılan sonuç bildirgesinde geçtiğimiz ay yapılan Afrin’i Özgürleştirme Konferansı’nda alınan kararların yaşama geçmesi için çaba gösterileceği belirtildi.

Bir önceki eşbaşkan İlham Ehmed’in Meclis Yürütme Kurulu Başkanı olarak seçildiği kongrede Başkanlık Konseyi’ne 20’si kadın 41 üye seçilirken konsey üyelerinin ilk toplantıda belirleneceği açıklandı.

Demokratik Suriye Meclisi Suriyeli Kürt, Arap, Süryani, Asuri ve Türkmenlerin yanı sıra farklı inanç gruplarından bileşenlerin katılımı ile 2015 yılında Tel Abyad’da (Girê sipî) kuruldu. 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER