Suriye'de kimyasal denetçi krizi

Batı ve Rusya birbirini Duma'daki kimyasal saldırıyı denetleyecek OPCW ekibini engellemekle suçluyor.

Suriye'de kimyasal denetçi krizi

HABER MERKEZİ-  Kimyasal saldırı iddiaları sonrasında ABD ve batılı ülkelerin Suriye’ye yaptığı saldırının tartışmaları sürerken bu kez de kimyasal saldırı iddiasının araştırılması nedeniyle kriz yaşanıyor.

İngiltere, kimyasal saldırı iddialarının ardından Şam yönetimi tarafından davet edilen Kimyasal Silahları Önleme Organizasyonu (OPCW) görevlilerinin Duma’ya girişinin Suriye ve Rusya tarafından engellendiğini ileri sürdü. OPCW delegasyonunda Britanya adın görev yapan Peter Wilson, engelleme iddialarının ötesinde Suriye ve Rusya’yı yanıltıcı haber üretmekle de suçladı.

RUSYA’DAN KARŞI SUÇLAMA
Bu iddialara Moskova’dan cevap gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, bu iddiaların gerçek dışı olmadığını söyledi. Ryabkov, hafta sonu düzenlenen saldırının OPW’nin çalışmalarını engellediğini belirterek ABD’yi suçladı.

 


LAVROV: KANITLAR SOSYAL MEDYADAN
Kimyasal saldırı iddiaları ile ilgili bir açıklamada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan geldi. Lavrov, batılı liderlerin kanıt olarak sundukları herşeyin basında ya da sosyal medyada yer alan iddialar olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER