SDG Bağuz'da yeniden saldırıya geçecek

DIŞ HABERLER-Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG), sivillerin tahliyesi için yavaşlatılan Bağuz operasyonunu yarın yeniden başlatılması bekleniyor. SDG kaynakları, bölgeden tahliyelerin durduğunu, yarın saldırıya geçebileceklerini duyurdu.

SDG Bağuz'da yeniden saldırıya geçecek

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD’in Suriye’de sıkıştığı Bağuz’da sivillerin çıkarılması için yavaşlattığı operasyona yarın öğleden sonra yeniden başlayacağının sinyalini verdi. Reuters ajansına konuşan SDG kaynakları, Bağuz’dan bugüne dek binlerce kişinin tahliye edildiğini, perşembeden bu yana bölgeden kimsenin çıkmadığını ve durumun böyle devam etmesi halinde operasyonu yarın öğleden sonra yeniden başlatacaklarını söyledi.

SDG’nin geçen ay Bağuz’da başlatılan ‘nihai’ IŞİD operasyonu, geçtiğimiz hafta sivillerin tahliye edilebilmesi amacıyla yavaşlatılmıştı. Son günlerde bölgeden binlerce sivilin yanı sıra yüzlerce IŞİD militanı tahliye edildi. Bağuz’un IŞİD’den temizlenmesinin ardından SDG ile ABD’nin resmi olarak zafer ilan etmesi bekleniyor. Bununla birlikte uzmanlar, IŞİD’in tamamen yok olmayacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER