Şam ile görüşen QSD'den açıklama: Özerk yönetimimizin tanınması önemli

DIŞ HABERLER-QSD Sözcüsü Ahmed, 'Türkiye tehdidine karşı Şam yönetimiyle mutabakat ve müzakere' yaptıklarını belirtti.

Şam ile görüşen QSD'den açıklama: Özerk yönetimimizin tanınması önemli

ABD'nin askeri varlığını çekmeye başladığı Suriye'de taraflar arasındaki görüşmeler de devam ediyor.

Konuya ilişkin gün içinde ilk açıklama Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova'dan geldi. ABD'nin Suriye'den çekilme kararını değerlendiren Zaharova, "ABD'nin çekilmesinin ardından Kürtlerin bulunduğu bölgelerin Suriye hükümetinin kontrolüne girmesi gerektiği" yorumunda bulundu. 

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın eski danışmanı ve Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Direktörü Vitaliy Naumkin ise Suriye Kürtlerin temsil heyetinin aralık ayında Moskova'yı ziyaret ettiğini açıkladı.

Konuya ilişkin bir değerlendirme de Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Sözcüsü Cihan Ahmed'den geldi. Ahmed, "Suriyeli Kürtlerin hükümetle olan ihtilaflarının ortadan kaldırılması konusunda müzakereler" yaptığını "ancak şu an itibarıyla bir sonuç alınmadığını" belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Ahmed, "Diyalog sürecine devam ediyoruz ve şu an itibarıyla herhangi bir sonuç elde etmedik. Bizi her şeyden önce Suriye'nin kuzeydoğusundaki özerk yönetimimizin tanınması ilgilendiriyor. Her şeye rağmen biz, Suriyeliyiz ve Suriye'nin çocuklarıyız" dedi.

Suriye ile diyaloğun QSD'nin siyasi kolu olan İlham Ahmed liderliğindeki Demokratik Suriye Konseyi tarafından yürütüldüğünü de belirten Ahmed, "Türkiye'nin tehditleri, sadece Suriye'nin kuzeydoğusundaki bölgelere değil Suriye'nin tamamına yönelik. Türkiye tehdidine karşı koymak için Şam yönetimiyle mutabakat ve müzakere yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 22:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER