Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Olayı tezgahladılar

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov batı ile yaşadıkları gerilimi Soğuk Savaş'tan da kötü olarak nitelendirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Olayı tezgahladılar

HABER MERKEZİ- Suriye'ye yapılan saldırı ile daha da gerginleşen Moskova ile batı arasındaki gerilim konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan dikkat çekici açıklamalar geldi.

BBC'nin Hardtalk programına katılan Lavrov, Rusya ve batının Soğuk Savaş'tan daha kötü bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi. Lavrov'a göre bu durumun nedeni, taraflar arasındaki iletişim kanallarının eksikliği. İngiltere dahil Batılı güçleri bu kanalları kapatmakla suçladı. "Mevcut durum çok tehlikeli" diyen Lavrov; ABD, İngiltere ve Fransa'ya da Suriye'deki son hava saldırıları nedeniyle tepki gösterdi.   

Moskova'nın 'Batılı dostlarına olan son güven kalıntılarını da kaybettiğini' belirten Lavrov, Suriye rejiminin Duma kentindeki kimyasal saldırının sorumlusu olduğu iddialarını da reddetti:

"Diğer devlet başkanlarına kaba davranamam ama Fransa, İngiltere ve ABD'nin liderlerinden bahsettiniz. Açıkçası onların atıfta bulunduğu tüm kanıtlar, haber metinleri ve sosyal medyadır."

Kimyasal saldırı olmadığını belirten Lavrov, "Olay tezgâhlanmıştır" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, kimyasal saldırı düzenlendiği iddia edilen bölgede 'kanıtlara müdahale ettikleri' iddialarını da yalanladı. (BBC Türkçe) 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER