QSD: Şam'la müzakereler durduruldu

DIŞ HABERLER-QSD'nin, Esad'ın diyalog teklifini kabul etmesiyle başlanan müzakerelerin birkaç görüşme sonra tıkandığı yorumları yapılıyordu.

QSD: Şam'la müzakereler durduruldu

Suriye'nin kuzeyinde kontrolü elinde bulunduran Suriye Demokratik Güçleri'nin (QSD) Moskova temsilcisi olan Rşad Bienaf, Suriyeli Kürtlerin şu anda Şam ile herhangi bir görüşme yürütmediğini, müzakerelerin durdurulduğunu söyledi.

Sputnik'e demeç veren Bienaf, Suriye hükümeti ve Kürt güçler arasındaki müzakerelerin hangi aşamada olduğuna ilişkin soru karşısında, "Şu an için müzakerelerin hepsi durduruldu" dedi

Bienaf, müzakerelerin askıya alınmasının sebebini, 'Kürtlerin, Suriye'nin topraklarının tamamında demokratik bir sistem kurulmasını istemesiyle, Şam'ın ise çatışmalar öncesindeki merkeziyetçi yapıda ısrarcı olmasıyla' açıkladı.

"Aramızda diyalog vardı, Suriye'nin resmi hükümetiyle görüşmelerimiz oldu" diye devam eden Bienaf, "Ne yazık ki bunlar sonuçsuz kaldı, çünkü Şam anayasada değişiklik yapmaya, Kürtleri tanımaya hazır değil. Bir takım uzlaşmalara varmaya da hazır değil" ifadelerini kullandı.

QSD'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın diyalog teklifini kabul etmesiyle başlanan müzakerelerin birkaç görüşme sonra tıkandığı yorumları yapılıyordu.

IŞİD'İN SON KALESİ DÜŞMEK ÜZERE

Öte yandan diğer bir açıklamada ise,IŞİD’e karşı sürdürülen operasyonda büyük bir ilerleme sağladıklarını söyleyen Mustafa Bali, “IŞİD sonunun geldiğinin farkında. Son kalesi de düşmek üzere” dedi.

Mustafa Bali, QSD savaşçılarının son iki günde IŞİD'e yönelik operasyonlarını artırdıklarını ve örgüt kontrolündeki bir bölgeyle Irak sınırı arasındaki bir bölgede kontrolü sağlayarak kaçış yollarını kapattıklarını söyledi.

Bali, Irak Suriye sınırında küçük bir bölgede varlığını sürdüren örgütün "son anlarını yaşadığını" söyledi.

Bali "Örgüttekiler son anlarını yaşadıklarını ve bu savaşın sonunda kaybedeceklerini anladılar" diye konuştu.

Reuters'e konuşan ABD liderliğindeki koalisyondan bir kaynak da "büyük bir ilerleme kaydedildiğini, ancak savaşın devam ettiğini" ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 20:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER