Putin kaçırılmak istenen Pegasus uçağını "vurun" demiş

Putin, yayınlanan yeni belgeselde, 2014'te bomba bulunduğu ve Soçi Kış Olimpiyatları açılış törenini hedef alan Pegasus uçağının düşürülmesi emrini verdiğini söyledi

Putin kaçırılmak istenen Pegasus uçağını "vurun" demiş

HABER MERKEZİ-  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve sosyal medyada yayınlanan iki saatlik belgeselde bugüne kadar kamuoyuna yansımayan bazı bilgileri paylaştı. 

Soçi Kış Olimpiyatları açılışından kısa bir süre önce kendisine, Ukrayna'dan Türkiye'ye giden bir yolcu uçağının kaçırıldığının söylendiğini, bu ihbarın daha sonra yanlış alarm olduğunun anlaşıldığını ifade etti. Rus lider, gazeteci Andrey Kondraşov'a açıklamasında 7 Şubat 2014'te Soçi Olimpiyatları'nın güvenliğinden sorumlu yetkililerden telefon geldiğini belirtip "Bana, Ukrayna'dan İstanbul'a gitmekte olan bir uçağın kaçırıldığı, hava korsanının Soçi'ye inmek istediği söylendi" dedi.

Putin, uçağın kaçırıldığı haberi geldikten sonra acil durum prosedürünün yerine getirilmesi talimatı verdiğini, bunun da uçağın düşürülmesi anlamına geldiğini olduğunu söyledi: "Ben de onlara 'plana göre hareket edin' dedim." Bu talimattan birkaç dakika sonra ise başka bir telefon geldiğini ve ihbarın yanlış alarm olduğuna dair bilgilendirildiğini ifade etti.Putin, uçağın kaçırılma haberinin doğru olmadığının anlaşılmasından kısa bir süre sonra da Soçi Olimpiyatları'nın açılış törenine katıldığını belirtti. Reuters'ın haberine göre Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da Putin'in belgeseldeki ifadelerini teyit etti.

Pegasus'a ait 110 yolcu taşıyan uçak 7 Şubat 2014'te kaçırılma sinyali vermiş, Türk pilot uçağı Soçi yerine Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirmişti. Dönemin Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 'tüm yolcular uçaktan sorunsuz indirildikten sonra hava korsanının etkisiz hale getirildiğini' söylemişti.

'KIRIM'I UKRAYNA'YA GERRİ VERMEYECEĞİM'
Belgeselde, devlet medyasının tanınan sunucusu ve Putin'in basın sözcüsü Kondraşov, Rus lidere 'Kırım'ı Ukrayna'ya geri verme planı olup olmadığını' da sordu.
Putin'in cevabı şöyle oldu: "Siz neden bahsediyorsunuz? Böyle bir durum yok ve hiçbir zaman olmayacak."

Rusya, 2014 yılında Ukrayna'nın Kremlin yanlısı yönetimi devrilince Kırım'ı ilhak etmişti.

Belgeselde Putin ayrıca bazı şeyleri affedebileceği olduğunu 'ama her şeyi affedemeyeceğini' söyledi. Kondraşov'un Putin'e 'neyin affedilemeyeceğine' açıklık getirmesini istediğinde Rus lider "ihanet" yanıtını verdi ve "ama ihanet denebilecek bazı ciddi olaylarla henüz ilgilenemedim" dedi.

'DEDEM LENİN VE STALİN'E AŞÇILIK YAPTI' 
Putin belgeselde, dedesi Spiridon Putin'in, Vladimir Lenin ve Joseph Stalin için de aşçılık yaptığını, Stalin'in çevresinde saygı gören bir çalışan olduğunu ifade etti.

Putin, "dedem Moskova çevresindeki bir kır evinde önce Lenin'e sonra Stain'e aşçılık yaptı" dedi.

Belgeselde Spiridon Putin'in 86 yaşında hayatını kaybettiği 1965 yılına kadar Sovyet yönetimi içinde liderlere aşçılık yapmaya devam ettiği belirtildi. (BBC Türkçe) 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER