Pompeo: 'Güvenli Bölge' oluşturmanın yollarını tartışıyoruz

DIŞ HABERLER-ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın “Kürtleri vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan mahvedeceğiz” sözleri sonrası, Kürtler için “güvenli bölge” oluşturulmasının yollarını tartıştıklarını açıkladı.

Pompeo: 'Güvenli Bölge' oluşturmanın yollarını tartışıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye Kürtlerini vurması durumunda Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedecekleri ve bölgede 32 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturacakları yönündeki sözlerinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan açıklamalar geldi.

Suudi Arabistan'a ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldi.

Burada gazetecilerin Trump'ın açıklamalarını yönelttiği Pompeo, şunları söyledi:

“Trump'ın Türkiye'ye ilişkin attığı tweet, Başkan'ın Suriye'den geri çekilme kararında değişiklik anlamına gelmiyor. Başkan Trump'ın Türkiye'ye ilişkin açıklamasını kendisine sormanız gerekli, yaptırımlar veya buna benzer şeylerden bahsettiğini varsayıyorum. Trump yönetimi, Türklerin Kürtlerin arkasından gitmemeleri gerektiği konusunda oldukça tutarlı. (Kürtler için güvenli bölge) Sınırın korunması konusunda yolları tartışıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER