Paris'te Sarı Yelekler sokakta: 1000 kişi gözaltına alındı, 272 kişi tutuklandı

DIŞ HABERLER- Fransa'da polis, bariyerleri zorlayan göstericilere tazyikli su, biber gazı ve sis bombası ile müdahale etti.

Fransa'nın başkenti Paris'te, akaryakıt zamlarını protesto etmek için başlattıkları gösterileri yeni taleplerle yaklaşık bir aydır sürdüren Sarı Yelekliler'in düzenlediği gösterilerde 1000 kişi gözaltına alındı, 272 kişi tutuklandı.

Polis Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifa etmesi talebiyle Elysee Sarayı'na yürümek isteyen göstericilere göz yaşartıcı bombalarla sert şekilde müdahale ederken, yaşanan çatışmalarda bin kişi yaralandı.

Yaralananlardan 222'sinin polis olduğu öğrenildi. Şanzelize Caddesi'nde "Macron istifa" ve "Koyun değiliz" şeklinde slogan atan göstericiler iş yerlerini korumak için döşenen tahta plakaları ateşe verdi.

Fransa Başbakanı Edouard Phillippe, 4 Aralık’ta yaptığı açıklamada akaryakıta ilişkin 1 Ocak’ta uygulamaya girmesi planlanan vergilerin altı ay boyunca geçici olarak ertelendiğini açıklamış; fakat söz konusu ertelemenin olumsuz tepki almasıyla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zammın tamamen iptal edildiğini duyurmuştu.

Açıklamaların eylemlerin etkisini azaltacağı düşünülüyordu ancak bugün Fransa genelinde gerçekleştirilen olan protestolar bugüne kadarki en sert çatışmalara sahne oldu. 8 bini Paris’te olmak üzere toplam 89 bin polisin görev aldığı eylemler nedeniyle Eyfel Kulesi, çeşitli mağaza ve müzeler açılmadı.

Fransa'da hükümet, geri adım atsa da, Sarı Yelekliler hazırladıkları 42 maddelik listedeki diğer isteklerinin de karşılanmasını talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 20:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER