MSD ile Şam görüşmesini destekleyen PYD: Diyalog Suriye krizinin bitimini sağlayacak

DIŞ HABERLER-Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Şam rejiminin görüşmelerini desteklediklerini belirten PYD Genel Meclisi, diyalogun Suriye krizinin bitimini sağlayacağı, askeri seçeneklerin ve tehdit dilinin, Suriye halklarını parçalayan bir sonuçtan başka bir şey sağlayamayacağı değerlendirmesinde bulundu.

MSD ile Şam görüşmesini destekleyen PYD: Diyalog Suriye krizinin bitimini sağlayacak

Dördüncü Olağan Toplantısını gerçekleştiren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Genel Meclisi, 2 aylık çalışma planını açıkladı. PYD; toplantı sonuç bildirgesinde Demokratik Suriye Meclisi’nin (MSD) Şam yönetimi ile yaptığı görüşmeleri desteklediğini açıkladı. Bildirgede, Türkiye'nin İdlib'deki hesaplarına yönelik değerlendirmelere de yer verildi.

PYD Genel Meclisi, 4’üncü Olağan Toplantısının sonuç bildirgesinde şunlar belirtildi: “Toplantımızda kongre sonrası ilçelerde ve kantonlarda çalışmalar ile partimizin örgütlenme, kadın, gençlik, basın, halkla ilişkiler, araştırma ve maliye bürolarının planlamaları tartışılmıştır. Toplantıda Suriye, bölge ve dünyada yaşanan siyasi gelişmeler değerlendirilmiş, bu gelişmelerin Suriye ve Kürdistan’daki etkileri üzerine görüş belirtilmiştir. Son olarak bürolarımızın 2 aylık planlamaları belirlenmiştir.

Partimiz, özellikle TEV-DEM’in 3’üncü Kongresi sonrasında demokratik siyasetteki rolünü ve örgütlenme sistemini geliştirme amaçlı çalışmalarını sürdürmektedir. Partimizin çalışmaları halkı etrafında toplayacak projeler ve programlar temelinde yürütülmektedir. Ayrıca birçok belde, ilçe ve kantonda parti kongrelerimiz gerçekleşmektedir. Bu kongreler yıl sonuna kadar tamamlanacaktır.

EFRİN’İN ÖZGÜRLETİRİLMESİ ÇÖZÜMÜN KİLİDİ OLACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri ve himayesindeki grupların Efrin’deki varlığının da değerlendirildiği bildirgede, “Efrin’in özgürlüğünün Suriye’de yaşayan Kürt halkının, demokratik ve laik güçlerin ve partimizin birincil görevi olduğu belirtilmiştir. Toplantımızda Türk ordusu ve çetelerinin Efrin işgalinin bitirilmesinin Türk devletinin Suriye topraklarındaki işgalinin sonu olacağı ve Suriye krizinin çözümünün kilidi olacağı belirlemesi yapılmıştır” denildi. 

DOĞU-KUZEY SURİYE ÖZERK YÖNETİMİ SELAMLANDI

Demokratik Suriye Meclisi’nin (MSD) Doğu-Kuzey Suriye Özerk Yönetimi inşası konusunda attığı adımların desteklendiğinin belirtildiği bildirgede,  “Bu adımın Suriye halklarının demokrasi hayallerinin gerçekleşmesinde en aktif çözüm olduğu ifade edilmiş; bu sistemle her üç Demokratik Özerk Yönetim’in ve dört sivil yönetimin tek çatı altında bir araya gelen ve tüm kültürleri koruyan bir yönetim şekli olduğu değerlendirilmiştir.

Toplantının katılımcıları, dünya değerlerini koruyan ve Suriye halkları, Kürt halkı ve dünya barışını savunan YPG, YPJ ve QSD güçlerine desteklerini dile getirmiştir. Bununla birlikte son aşamasında olan Cizre Fırtınası Hamlesi selamlanmış ve bu hamle ile Suriye halklarının, Suriye krizinin 8’inci yılında demokratik çözüm zeminine yakınlaşmasının adımı olarak nitelendirilmiştir.

‘ŞAM İLE YAPILAN GÖRÜŞMELERİ DESTEKLİYORUZ’

Toplantımızın katılımcıları, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Şam rejiminin görüşmelerini olumlu bir gelişme olarak değerlendirmiş; diyalogun Suriye krizinin bitimini sağlayacağı, askeri seçeneklerin ve tehdit dilinin, Suriye halklarını parçalayan bir sonuçtan başka bir şey sağlayamayacağını belirtmişlerdir. Her ne kadar görüşmelerden istenilen düzeyde sonuç ortaya çıkmasa da bu görüşmelerden sonuç alınması ve ademi merkeziyetçi bir Suriye inşası için tüm imkanlarla destek olunacağı vurgulanmıştır.”

‘KÜRT ULUSAL KONGERİSİ ORTADOĞU’NUN HUZURU İÇİN KİLİT ROL OYNAYACAK’

Kürt ulusal kongresinin de değerlendirildiği toplantıda şunlar belirtildi: “Bu kongre ile tüm parçalardaki halkımızın taleplerinin yerine getirileceği ve bu yüzden kongrenin gerçekleşmesi için tüm çalışmaların yapılması, Kürt partilerinin ve demokratik güçlerin çelişkilerden uzak durarak birlik olması gerektiği belirtilerek, Kürt Ulusal Kongresi’nin Ortadoğu’nun huzura kavuşması ve demokratikleşmesinde kilit rol oynayacağı vurgulanmıştır. Katılımcılar Suriyeli tüm partiler, demokratik, ulusal ve laik çevrelerler birlikte Suriye toplumu içinde olumlu etkiye sahip şahsiyetler ile ilişkilerin geliştirileceğini ifade etmiştir.

Son olarak, Rojava ve Kuzey Suriye’deki huzur ve ortak yaşam ortamına partimizce dikkat çekilmiş, şehitlerimizin kanlarıyla kazandığımız ulusal birliğimize ve halkımızın değerlerine sahip çıkma çağrısı yapılmıştır.”(Mezopotamya ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER