Mattis: IŞİD'den kurtarılan bölgelerin kontrolü yerel halka bırakılmalı

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile Suriye’de IŞİD’den alınan bölgelerin yerel halka bırakılması konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Mattis: IŞİD'den kurtarılan bölgelerin kontrolü yerel halka bırakılmalı

HABER MERKEZİ- ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile Suriye’de IŞİD’den alınan bölgelerin yerel halka bırakılması konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Sputnik’in haberine göre Mattis, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye ile kurtarılmış bölgelerin kontrolünün o bölgelerin yerellerine bırakılması gerektiği konusunda hemfikiriz ve Türkiye ile kontrolü ele alan yereller ve diğer tüm kışkırtıcı, yoldan çeviren ve dikkati dağıtan konular veya her alan konusunda Türkiye ile çalışacağız. Tam hemfikir olduğumuz alanlar da çok.” Fransa, İtalya ve İspanya’nın Türkiye ile çalıştığını hatırlatan Mattis, Türkiye’nin ABD ile müttefik olduğunu  dile getirdi.

TILLERSON İLE ÇAVUŞOĞLU’NUN GÖRÜŞMESİ

Mattis, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iki ülke arasındaki önemli birçok konu hakkında birlikte çalışma konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Türkiye ile ABD’nin PYD’nin Menbiç’teki varlığı ve ABD’nin PYD’ye desteği konusunda Türkiye ve ABD’nin bir mekanizma kurup kurmayacağına ilişkin soru üzerene Mattis, “Bunların tamamını çözdüğümüzü söyleyemem. Bu da şu demek, bunlar üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda kararlıyız” diye konuştu. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, bu mekanizmaların Afrin’de nasıl işleyeceği konusunda da çalışılması gerektiğini de kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER