Mam Celal uğurlanıyor

84 yaşında yaşamını yitiren YNK lideri Celal Talabani’nin naaşı Süleymaniye’ye getirildi. Havalimanında yapılan törenin ardından cenaze Büyük Camii’ne oradan da kentin en yüksek tepesi olan Dabeşan’a götürülerek toprağa verilecek.

Mam Celal uğurlanıyor

Almanya’da tedavi gördüğü hastanede 84 yaşında 3 Ekim günü yaşamını yitiren YNK lideri Celal Talabani son yolculuğuna uğurlanıyor. Mam Celal'in cenazesi sabah saat 06.00’da Almanya'nın başkenti Berlin’den Süleymaniye’ye doğru yola çıkarıldı. Saat 10.20’de Süleymaniye’ye ulaşan Mam Celal’in naaşını havaalanında binlerce yurttaş, Türkiye, İran, Irak,  Suriye ve dünyanın bir çok yerinden siyasi parti temsilcileri ve şahsiyetler hazır bulundu. 

Onbinlerce yurttaş da Süleymaniye’nin birçok noktasında ve cenazenin geçeceği güzergahta toplandı. Toplanma merkezlerinden biri de dini vecibelerin yapılacağı kent merkezindeki Büyük Camii oldu. Yine cenazenin Dabeşan’da toprağa verileceğini duyan binlerce yurttaş da buraya akın ediyor. Siyah giyinen kadınlar ağıt yakıyor.

Havaalanındaki karşılamaya, Hîro Îbrahim Ehmed, Qubad ve Bafel Talabani, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Irak eski başbakanlarından Nuri Maliki, Cumhurbaşkanı yardımcısı ve eski başbakanlardan İyad Allavi de protokolde yerini aldı. KDP Genel Başkanı Mesut Barzani, PYD temsilcileri, Türkiye’den HDP, HDK, DBP, DTK, KJA eşbaşkan ve sözcüleri, Türkiye’deki Kürt siyasi partiler, ülkelerin büyükelçileri de havaalanındaki törende hazır bulundu. 

Mam Celal’in Kürdistan Bölgesi bayrağına sarılı tabutunun uçaktan indirilmesi ardından 21 pare top atışı yapıldı. Irak ile Kürt ulusal marşı "Ey Reqîb" okundu.

Askeri törenin ardından Irak Cumlurbaşkanı Fuad Masum, KDP Başkanı Mesut Barzani ve törende hazır bulunan ülke temsilcileri naaşın yanına çelenkler koydu.  

Havaalanında düzenlenecek resmi merasimin ardından Mam Celal'in naaşı, dini vecibeleri yerine getirilmek üzere Süleymaniye Büyük Camii'ne götürülecek. Mam Celal daha sonra Dabeşan'da son yolculuğuna uğurlanacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER