Kerkük’ten Erdoğan’a yanıt: Meydan burada, buyursunlar

Kürtlerin Kerkük’te işgalci olduğunu ileri süren AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiç kimse burası benimdir havasına giremez" dedi. Erdoğan'a yanıt veren YNK Irak Parlamentosu Milletvekili Mihemed Hecî Osman ise, "Bunlar kötü bir niyetin sözleridir. Eğer işgali düşünüyorlarsa, meydan burada, buyursunlar" diye belirtti.

Kerkük’ten Erdoğan’a yanıt: Meydan burada, buyursunlar

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İran ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kürtlerin Kerkük’te işgalci konumunda olduklarını” ileri sürdü.

Federal Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya yönelik tehditlerini sürdüren Erdoğan, Kerkük için şunları söyledi: "Kürtlerin orada hiçbir hakkı yok, orada işgalci konumdalar. Ellerinde güç var, o gücü kullanarak Kerkük’e hep girme gayreti içinde oldular. Ama şu anda merkezi yönetim Kerkük’e yönelik gerekli adımları atacak. Irak, İran’la görüşmelerimiz sürüyor. Atılması gereken adımlar neyse atılacak. Kerkük için de atacağız, Musul için de atacağız."

'Barzani'nin etrafını kuşattık'

Bağımsızlık referanduma ilişkin konuşan Erdoğan, "Bu referandumun sarhoşluğu içerisinde olan IKBY, ne yaptığının, nasıl adım attığının farkında değil. Etrafı adeta kuşatılmış olan Kuzey Irak yerel yönetiminin, neye dayanarak, neye güvenerek böyle bir tavır aldığını anlamak mümkün değil. Fotoğrafa bakıyorsunuz, sağında eski Fransız bakan Bernard Kouchner’i, solunda Fransız yazar Bernard Henry-Levy. Herhalde bunlardan alıyor gücü. Ama attıkları adım, bir netice değildir. IKBY’nin yaptığı işe ise İsrail dışında kimseden destek bile yok. Dolayısıyla kendisinin bu işi bitirmesi lazım, başka çaresi yok. Aksi halde, belli bir takvim içerisinde adımları atmak durumunda kalacağız" diye konuştu.

‘Güneyimizde bir terör koridoru oluşturmayacağız’

Rojava için müdahale tehdidinde bulunan Erdoğan, "Biz ne dedik daha önce? Güneyimizde bir terör koridoru oluşturmayacağız! Biz, devlet olarak, orada bir terör koridoru oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunun ilki Suriye’nin kuzeyi. Bunu biz ABD’ye de söyledik. Sayın Trump’la açık net konuştuk. Güneyimizde öyle bir şey olursa kesin müdahale ederiz dedik. Şu anda aynı şey Kuzey Irak için de geçerlidir. Dolayısıyla aklını başına alıp bu sevdadan vazgeçecek. Oradaki yerel yönetim ne oldu da böyle bir şeyin içine girdi? Muhtemelen, verdiler gazı o da bu yola girdi" açıklamasında bulundu.

Erdoğan’a yanıt: Meydan burada, buyursunlar

Öte yandan Erdoğan’ın “Kürtler Kerkük’te işgalci konumundadır” açıklamasına Kerkük’ten yanıt geldi.

Fırat Haber Ajansı’na konuşan Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Irak Parlamentosu Kerkük Milletvekili Mihemed Hecî Osman, Erdoğan’ın sözlerinin kötü bir niyetin sözleri olduğunu belirten Osman, Erdoğan’a şu yanıtını verdi:

"Uzun bir süredir Erdoğan ile Erdoğancılar, Irak'ın eski rejimleri gibi Kürtleri Kerkük'ten çıkarmaya çalışıyor. Ama eski Irak rejimleri bunu başaramayıp kendileri firarilere karıştı ve Kerkük'ten çıkmak zorunda kaldılar. 1921'den yani Irak'ın kuruluşundan beri yapılan tüm seçimlerde Kürtler Kerkük'te birinci sıradaydı. Cumhuriyet döneminde de, kraliyette de darbelerde de Saddam döneminde de bu böyleydi. 1930'lar, 1940'lardan Saddam darbesine kadar yapılan seçimlerde Kürtlerin oranı ilk sıradaydı.

‘Buna siyaset diyorlarsa, siyaset böyle bir şey değil’

Saddam'ın sürgünlerinden sonra 2003'te Kerkük'e yeniden döndüğümüzde de bu durum değişmedi. Şu anda Irak parlamentosunda Kerkük'ün 13 sandalyesi var. Bunlardan biri kotayla Asuri-Süryanilere aittir. Diğer 12 kürsüden de 8'i Kürtlerindir. Bunların hepsi delildir, belgedir.

Kendisine 'dünya lideri' payesi biçen bir kişi nasıl da olur, böyle bir yalan atar? Bunu şahsiyetine, kişiliğine nasıl yakıştırıyor? Eğer buna siyaset diyorlarsa, siyaset böyle bir şey değil. Bu sözlerin tek bir amacı var. O da Kerkük'ü işgal etmektir. Kerkük'ün zenginliklerine el koymaktır. Başka hiçbir anlamı bulunmuyor. Bunlar kötü bir niyetin ilk sözleridir. Ama eğer böyle bir düşünceleri varsa, meydan burada. Tek bir Kürt kaldığı sürece Kerkük'ten vazgeçmeyiz. Bizim atalarımızın toprağıdır.

‘Bu kişi Kürt ve Kürdistan düşmanıdır’

Erdoğan'dan hala umudu olan Kürt siyasi güç ve partileri de Erdoğan'ın niyetini artık görsün. Bu kişi Kürt ve Kürdistan düşmanıdır. Bundan dost olmaz. Bu gerçeği görmek için daha ne gerekiyor? Kuzey Kürdistan'da yaşananlar ortada. Onların müsebibi Erdoğan'dır. Eğer elinden gelirse aynı şeyi Güney Kürdistan'da da yapacaktır. Bunların karşısında halkımızın tek bir çıkış yolu var o da ulusal birliktir."

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 22:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER