İran: Kürt Tutuklunun Elini Kesecek

DIŞ HABERLER-İran Ceza Mahkemesi, Urmiye Cezaevi’nde 3 yıldır tutuklu bulunan Kirmaşan nüfusuna kayıtlı bir Kürt’ün elinin kesilmesi hükmünü verdi.

İran: Kürt Tutuklunun Elini Kesecek

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü’nün (Hengaw) sayfasında yer alan bilgilere göre, Urmiye Cezaevi’nde bulunan bir Kürt hakkında elinin kesilmesi kararı verildi. Kirmaşan nüfusuna kayıtlı olan 38 yaşındaki tutuklunun Kesra Keremî isminde olduğu öğrenildi.

2015 yılında hırsızlık iddiasıyla Urmiye’de tutuklanan Kesra Keremî, 3 yıldır cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Şeriat uygulanıyor

İran’da şeriat yasalarına göre hırsızlığın cezası 278. maddeye göre elinin kesilmesi hükmü uygulanıyor. Şeriat yasalarına göre verilen ceza hükmünce elinin 4 parmağı kesiliyor sadece tek parmak kalıyor.

İnsanlık dışı yöntemler uygulanıyor

İran’da birçok suç idam ile cezalandırılıyor. Asılma, kurşuna dizilme ve recm İran’da uygulanan infaz çeşitleri. Ülkede ceza olarak işkence ve insanlık dışı başka yöntemler de uygulanıyor. Hüküm giyenlerin uzuvlarının kesildiği veya kör edildiği, kırbaç cezasının sıkça uygulandığı bildiriliyor. Ayrıca şeriat yasaları reşitliği, yaşa göre değil cinsel olgunluğa göre tanımlıyor. Batılı insan hakları örgütleri sürekli Tahran yönetimini eleştiriyor ancak tepkiler dikkate alınmıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER