Irak’ta müdahaleler sertleşiyor: 13 ölü

IRAK-Basra’da başlayan gösteriler ülkenin birçok kentine sıçrarken dün Divaniye kentinde gerçekleşen gösteride 20 yaşındaki gösterici polis kurşunuyla yaşamını yitirdi.

Irak’ta müdahaleler sertleşiyor: 13 ölü

 Irak’ta emniyet güçlerinin göstericilere yönelik müdahalesi giderek sertleşiyor. Irak’ın Divaniye kentinde düzenlenen gösterilere müdahale eden emniyet güçleri bir kişinin ölümüne neden oldu. Bağdat’taki gösterilerde ise özel timler göstericileri göz yaşartıcı gazlarla durdurdu. Irak polisi, Basra başta olmak üzere Kerbela ve Necef’te de göstericilere müdahalede bulundu.

Divaniye kentinde göstericilere müdahale eden polis silah kullandı. Bir kişinin yaşamını yitirdiği Divaniye’deki gösteri sonrasında Irak’ta 8 Temmuz’dan beri devam eden gösterilerde yaşamını yitirenlerin sayısı 13’e çıktı.

Divaniye’de düzenlenen gösteriler sonrasında Fransız Haber Ajansı AFP’ye bilgi veren yerel bir kaynak, 20 yaşındaki bir göstericinin ateşli silah ile öldürüldüğünü aktardı. Farklı kaynaklar Bağdat’taki gösterilerde özel timlerin devreye girdiğini belirterek bu kentte de göstericilere karşı sert müdahalede bulunulduğunu bildirdi.

BAĞDAT'TA GÖSTERİCİLER YEŞİL HAT'A GİRMEK İSTEDİ

Basra’da elektrik kesintileri ve kente hizmet götürülmesinde yaşanan aksaklıklar ile işsizlik ve yoksulluğu protesto gerekçesiyle başlayan gösteriler, kısa sürede başkent Bağdat ile Kerbela ve Necef başta olmak üzere birçok kente sıçramıştı. Bağdat’ta göstericilerin Yeşil Hat olarak adlandırılan devlet daireleri ile dış temsilciliklerin bulunduğu bölgeye girmesine izin vermeyen emniyet güçleri, bu yöndeki girişimlere karşı sert müdahalede bulunmayı sürdürüyor. Bağdat’ta gösterilerin birçoğu bu nedenle Yeşil Hat dışında gerçekleşiyor.

Bağdat’ta dün yapılan protesto gösterilerinde protestocular Tahrir Meydanı’nda toplanarak Cumhuriyet Köprüsü üzerinden Yeşil Hat’a girmek istediler. Göstericilerin Yeşil Hat’a girmek istemesi üzerine Irak polisine bağlı özel timler, göstericilere göz yaşartıcı gazlarla müdahalede bulundu. Müdahale sırasında aralarında gazetecilerin de bulunduğu birçok kişi gazdan etkilendi.

Yolsuzluk karşıtı sloganların giderek daha fazla dile getirilmeye başlandığı Bağdat’ta gösterilerin bugün de süreceği ifade ediliyor. Bugün ayrıca Basra başta olmak üzere ülkenin birçok kentinde gösterilerin devam etmesi bekleniyor. Genel grev çağrısının da yapıldığı Irak’ta, gösterilerin talepler karşılanıncaya kadar devam edeceği belirtildi.

SADR, HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARININ DURDURULMASINI İSTEDİ

Birçok farklı siyasi grubun destek verdiği gösterilere ilişkin dün Twitter üzerinden bir açıklama yapan Şii lider Mukteda Sadr, diğer siyasi gruplara çağrıda bulunarak hükümet kurmak amacıyla yürütülen koalisyon görüşmelerinin göstericilerin talepleri gerçekleşinceye kadar durdurulmasını istemişti.

Hükümet kurma girişimlerini Basra'dan Bağdat'a sıçrayan protestolarda göstericilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesi şartına bağlayan Sadr, taleplerin yerine getirilmesi için hükümet ile göstericiler arasında dayanışmayı sağlayacak bir komisyon kurulması teklifinde de bulundu.

BASRA'DA 'ÜST DÜZEY UZLAŞI KOMİSYONU' KURULDU

Gösterilere ilişkin Irak'ın Basra kentinde 16 Temmuz'da gösterilerin organize edilmesi amacıyla kurulan ‘Üst Düzey Uzlaşı Komisyonu’ üyesi Şeyh Ebu Kerar da bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Kerar, “Göstericilerin asayiş güçlerinin zulmüne uğramaması için Basra'daki aşiret, şeyh ve aktivistler olarak bir araya gelip bu uzlaşı komisyonunu kurmaya karar verdik” dedi. Kerar, “amaçlarının gösterilerin barışçıl bir şekilde devam etmesi olduğunun altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER